[Jednoduchý návod, který nezahrnuje ani hubnutí, ani sex. Vraťte se k tomu, co pro Vás dřív bylo samozřejmé.]
 
Máte pocit, že už si tak nerozumíte? Začíná být Váš vztah plný drobných nedorozumění, která Vás už unavují? Myslíte si, že se partner změnil?
Dá se s tím něco dělat? A může víno nebo káva zachránit Váš vztah? Zajímá Vás, jak si udržet partnera? Čtěte dál, abyste získali odpovědi.
Když vztah začíná a jsme zamilovaní, hormony nás „nutí“ být stále v blízkosti toho druhého. Časem se vztah proměňuje, „akutní“ zamilovanost vyprchá a do popředí se dostávají jiné hodnoty (důvěra, stabilita aj.). Jedná se o přirozený posun, který je naprosto v pořádku, jenže problém se skrývá jinde.
Jelikož máme pocit, že úkol najít toho pravého či pravou je splněn, začneme svou pozornost soustředit na věci, které vypadají naléhavěji

    Pořízení si dětí a péče o ně
    Budování kariéry nebo prostě jen vydělávání peněz na živobytí
    Starost o své stárnoucí rodiče
    Vlastní koníčky

Zapomínáme při tom mnohdy pečovat o svůj vztah. Je to, jako byste si pořídili nádhernou okrasnou zahradu, pak ji nechali ladem a doufali, že když se do ní za rok vrátíte, bude stále stejně krásná.
Naivní představa, že? Proč se tak ale chováme ke svým partnerům?
 

Jestli si chceš někoho udržet ve svém životě –

– nikdy ho nepovažuj za samozřejmost.

(R. Bach)

Řešení je při tom velmi jednoduché
Začněte spolu zase trávit nějaký ten volný čas.
Možná, že první, co Vás teď napadne je výmluva, že ho nemáte. Jenže uvědomte si, co riskujete. Kolik času by Vás mohly stát hádky, rozvod a osamělá péče o děti, pokud byste nechali svůj vztah ležet ladem?
A navíc některé dny stačí opravdu krátký čas. Podívejte se, co můžete zkusit.
1. Najděte si společnou „libůstku“ – něco, co spolu můžete objevovat a vychutnávat. Například

    Společné večery s vínem. U těch je super, že se dají spojit s trochou napětí – koupíte neznámou láhev (a vůbec nemusí být drahá), a čekáte, jak bude dobrá. Jestli ve víně opravdu cítíte to, co je psáno na etiketě apod.
    Samozřejmě je nutné během těchto večerů pít víno v rozumném množství. V tom případě může mít navíc příznivé účinky třeba na kardiovaskulární systém (více zde). 
    Podobné labužnické večery i odpoledne se dají podnikat i s kávou či čajem.
    Můžete také objevovat nová jídla, ať už v restauracích nebo při vlastních kuchařských pokusech.
    To, že se spolu něco učíte, že něco společně děláte poprvé, vytváří zážitky. Zážitky vytvářejí příjemné pocity a krásné vzpomínky. A to všechno udržuje vztah. Je prokázáno, že investovat do lidí a zážitků se opravdu vyplatí.

2. Jezte spolu

    Pokud je to aspoň trochu možné, jedno jídlo denně snězte společně u jednoho stolu. Může to být snídaně, večeře, oběd, či aspoň druhá lehká večeře (třeba s tím vínem), pokud máte harmonogram opravdu napěchovaný.
    Společné jídlo je v nás evolučně zakódováno. Udržuje v nás pocit „tlupy“. Tak si ho dopřejte.

3. Hýbejte se spolu

    Při pohybu se vyplavují hormony štěstí. A pokud je poblíž Váš partner přenese se pocit spokojenosti i do vztahu.
    Nemusíte spolu zrovna běhat, stačí třeba společné procházky do přírody.
    Existuje také jedna aktivita, v níž můžete najednou posílit vztah, tělo i mysl. Zkuste společnou jógu. Některým mužům je první představa cvičení s mnoha dalšími ženami nepříjemná, tak můžete zkusit jógu online.

4. Něco spolu podnikejte.

    Vzpomeňte si, co jste dělali spolu dřív. Chodili do divadla? Na horolezeckou stěnu? Dejte si tu námahu (a vím, že to není jednoduché), a naplánujte si min. 1 x za měsíc nějaký svůj svátek, ve kterém spolu někam vyrazíte.
    Už jen protože bude tak náročné si to zařídit (hlídání, organizace diáře apod.), budete si toho řádně vážit.

 Někdy je štěstí darem –

– ale obvykle je

výsledkem našeho úsilí.

(P. Coelho)

Na co si ještě dávat pozor?
V čase pro sebe neřešte povinnosti.
Někdy se stává, že když si na sebe partneři konečně udělají čas, snaží se dohnat všechny resty (co tedy koupíme dětem k vánocům, kdy pojedeme na dovolenou,…). Ale pak do svého „odpočinkového“ času zase tahají “práci”. Naplánujte si jiný čas, kdy vyřešíte úkoly. Ale nepleťte oboje dohromady.
Aspoň něco z toho dělejte jen sami dva.
Jestli máte děti a babičky jsou příliš daleko, je určitě těžké najít si okamžiky jen pro sebe. A spoustu z výše uvedených tipů můžete dělat i s dětmi, a i tak přinesou do Vašeho vztahu osvěžení. Najděte však aspoň něco, co budete dělat sami bez dětí (třeba když budou konečně spát).
Malé pravidelné kroky jsou lepší než velká gesta jednou za čas.
Vzpomeňte si na příklad s okrasnou zahradou ze začátku článku. Úžasná rodinná dovolená jednou za rok a spoustu drahých dárků pod stromečkem nemůžou vynahradit pravidelný společný čas.
A to stačí?
Samozřejmě, že společně trávený čas není jedinou podmínkou funkčního vztahu. O těch dalších, které výzkumy objevily, napíšu zase někdy jindy.
Ale pokud máte takový ten pocit, že dřív jste takové problémy neměli a dřív to bylo snazší, tak vězte, že znovunalezení společných ostrůvků může Váš vztah změnit zásadně. Vyzkoušela jsem si to na vlastní kůži. Po narození syna bylo důležitější všechno ostatní, než to, abychom spolu s manželem trávili pohodový čas. A postupně nám to začalo v komunikaci skřípat. Rozhodli jsme se s tím něco udělat. A po měsíci, kdy jsme společně obědvali a 2 x týdně si udělali „hezký“ večer s vínem či knihou, máme mnohem méně nedorozumění. Prostě jsme spolu zase začali zažívat i něco příjemného a „našeho“. Náš vztah začal zase být víc než jen kolotoč povinností.
Tak si to taky dopřejte.

Snad v každém vztahu se jednou za čas objeví těžké chvíle.
Pak už to není jen otázka velké lásky, je to tvrdá práce obou lidí, aby našli cestu zpět sami k sobě a svému štěstí.
 

Poznámka:
Pokud máte jakékoliv problémy s nadužíváním alkoholu či sklon k nadměrné konzumaci návykových látek, tak samozřejmě doporučení aplikujte s jinými typy pochutin (čaj, sýry, …). Existuje totiž bohužel mnoho vztahů, které alkohol naopak zničil.
 


Můj e-book Hodina navíc každý den, který odhaluje 4+1 jednoduché principy jak získat více času v souladu s fungováním našeho mozku, si můžete stáhnout na http://kniha.hodinanavic.cz.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account