Jak Načerpat Energii a Cítit se Dobře: Rozhovor o Energy Managementu

Marcelu Janíčkovou s Katkou Koželskou jsem potkala před Vánocemi na jejich workshopu o energy managementu. Byla jsem zvědavá, jestli se jim podaří rozproudit moji energii, které jsem měla nedostatek a moje tělo fungovalo tak na třicet procent běžného výkonu. Domů jsem šla s úsměvem a pár tipů vám prozradíme i v následujícím rozhovoru.

„Dobrý den, dámy, přednášíte ve firmách i pro veřejnost a jedním z témat je energy management. Naše energie ovlivňuje to, jak se cítíme v práci, jak jsme produktivní a kreativní. Základem naší výkonnosti je tedy energie, nikoliv čas. Jak si udržet energii po celý den?“

Marcela: „Dobrý den, děkuji Vám za otázku. Celé téma bych otevřela tím, proč se bavíme o energii a energy managementu. Energy management je celostní disciplína, která vnímá člověka jako celostní bytost. Zaměřuje se na naše myšlenky, prožívání, emoce a nedílnou součástí je také oblast fyzické energie.

Dnešní doba je hodně zrychlená a nutí nás, abychom byli ve stálé pohotovosti a podávali maximální výkony. Často však zapomínáme na důležité pravidlo – abychom mohli energii vydávat, musíme ji také někde načerpat. Představme si reservoár, ze kterého voda jen odtéká. Pokud do něj voda nepřiteče, reservoár nám vyschne.

Další praktický příklad znají lidé z letadla, kde dostáváme jednu životně důležitou radu. Při poklesu tlaku vzduchu v kabině nasadíme kyslíkovou masku nejdříve sobě a teprve potom můžeme pomáhat druhým. Je zajímavé, že v letadle nám to dává smysl, ale v reálném životě na to často zapomínáme.“

Katka: „Nejprve se zamysleme se nad tím, co nám energii dodává a podívejme se na to, zda tyto zdroje energie využíváme každodenně, tedy kolik času jim věnujeme. Existují rychlé zdroje energie, které můžeme využívat přes naše smysly (smyslový energy management), a které opravdu zvládáme i v každodenním kolotoči všichni. Například užít si horkou koupel, dobré jídlo, šálek dobré kávy, chvilku s přáteli, poslech dobré hudby apod. Podmínkou k získání energie je být tzv. teď a tady, uvědomovat si tyto chvíle v přítomnosti.

Získávat a vydávat energii patří mezi základní lidské potřeby. Měli bychom se naučit ji obnovovat. Poraďte nám, jak zatočit se žrouty energie?“

Marcela: „To je častá otázka: Co jsou to vlastně ti žrouti energie? Mohou to být rutinní činnosti, které děláme v souvislosti s naší prací, rodinou, péči o domácnost. Nebo problémy, které řešíme dlouhodobě, například špatné vztahy, nemoci. Energy management je ale pozitivní disciplína, přináší pozitivní úhel pohledu. V našem životě jsou věci, které nemůžeme ovlivnit, a které nám berou energii. Doporučuji na ně nahlédnout pozitivní optikou – co mohu ovlivnit, s čím mohu něco udělat. Co ovlivnit nemohu, to v rámci energy managementu neřeším.

Místo žroutů energie se zaměřujeme na její zdroje. Co mi energii přináší, kde se cítím šťastná, naplněná, kde jsou momenty flow. To jsou velmi cenné okamžiky, ve kterých energii získáváme. Dovolila bych si Tvou otázku pootočit: Je dobré mít zmapované žrouty energie, ale cíleně pojďme pracovat se zdroji. Doporučuji sepsat své zdroje na papír – co mi dnes udělalo radost, na co se těším, co mám ráda (procházky, divadlo, knihy). Nejsou to ty dlouhodobé plány, z hlediska dočerpání energie jsou to každodenní okamžiky štěstí.“

Katka: „Velmi častým žroutem energie je pocit, že vše musíme zvládnout sami a dokonale. Pocit, že se potřebujeme postarat o druhé, protože jejich spokojenost přinese klid a pohodu i nám. Opak je pravdou, pokud nejsme v pohodě my sami, nemůže být v pohodě ani naše okolí. Začněme tedy sami od sebe.

Dnes se vyžaduje vysoké pracovní nasazení, děláme více věcí najednou, takové tempo nemůže nikdo dlouhodobě vydržet. Co děláme špatně?“

Marcela: „V rámci energy managementu pracujeme mimo jiné i s našimi myšlenkami. Podívejme se například na náš vnitřní hlas. Záleží jen na nás, jestli bude laskavý, podporující, empatický nebo to bude náš vnitřní kritik. Mám pro vás dva tipy.

Můj první tip: Každý večer se můžeme zamyslet nad tím, co nám den přinesl dobrého. Třeba jsme potkali někoho inspirativního, dočetli jsme zajímavou knihu nebo si v klidu vypili dobrou kávu. Z hlediska mentální energie je důležité, abychom si vědomě připomínali tyto krásné momenty. Tohle cvičení funguje tím lépe, čím častěji ho používáme. Někdy máme pocit, že ten den nestál za nic a najednou najdeme tři dobré věci, které se nám povedly.

Druhý tip: Všímejme si více signálů svého těla. Většina z nás to už zažila. Těšíme se na dovolenou a najednou nás zradí naše tělo. Vysílalo nám signály už delší dobu, ale jak jsme zrychlení, tak taková varování vůbec nevnímáme. Energy management nás učí takovým stavům předcházet. Můžeme k tomu využít například smyslovou relaxaci. Každý z nás má dominantní jeden z pěti smyslů. Někdo je zaměřen vizuálně, jde kolem obchůdku s květinami a koupí si na stůl do kanceláře novou květinu. V momentě, kdy se cítí přepracovaně, je pro něj vizuální kontakt s květinou zdrojem energie.

Někdo je hmatový typ a má rád domácí mazlíčky. Hlazení pejska nebo kočičky je zdrojem jeho pozitivní energie. Můžeme jít na masáž nebo si napustit horkou vanu s vonným olejem nebo solí. To jsou rychlé, instantní tipy pro dočerpání energie. Nemusí to být nic náročného časově ani finančně. Je to něco, co jste schopni si dopřát na denní bázi. Teď v zimě si uvařím horký čaj nebo dobrou kávu, rukama cítím teplo, vnímám vůni a chuť. Tyhle chvilky nemusí trvat dlouho, je ale dobré se zastavit, protože si uvědomím, že je to příjemný moment a je to zdroj mé energie.

Každý z nás si tedy může vyzkoušet tato dvě jednoduchá cvičení:

  1. Každý den si uvědomíme tři dobré věci, které se nám staly.
  2. Každý den si dopřejeme smyslovou relaxaci.“

Katka: „Pokud děláme více věcí najednou, je to samo o sobě špatně. Tříštíme naši koncentraci mezi více aktivit. Daniel Goleman, známý psycholog a autor konceptu emoční inteligence, uvádí, že v dnešní uspěchané době jsme všichni přetěžováni přívalem informací a naše pozornost nepřetržitě těká.

Můj tip spočívá v omezení multi-taskingu a potřeby pracovat či měnit více věcí najednou, což obvykle vede k zahlcení a neefektivitě. Zkusme se raději posunovat po jednotlivých krocích, omezme rozptylující vjemy na minimum a nesnažme se měnit více věcí (vše) naráz. Přemýšlejte o lidech, které kolem sebe máte z pohledu toho, jak podporují vaše pozitivní myšlení, jak vás ovlivňují a v případě nutnosti se “odřízněte” od těch, kteří vás o pozitivní myšlení připravují, kteří vás zrazují a nepodporují, jsou vašimi “upíry energie”. Stejně přemýšlejte i o prostředí, ve kterém se nacházíte, a hledejte nové impulzy a podněty, které jsou vašimi zdroji energie. Naučte se snít. Obklopujte se pozitivními a inspirativními lidmi, hezkými věcmi a příjemným prostředím. Je to vaše volba.

Jak získat energii a cítit se dobře? Touto problematikou se zabývá energy management.

Zdroj foto: Markéta Henzlová

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account