Gaslighting ve vztazích: Když přestanete věřit vlastnímu úsudku – jak si zachovat sebevědomí

Začalo to jako nevinná divadelní hra z pera Patricka Hamiltona, která svým obsahem vzbudila zájem široké veřejnosti. Myšlenka příběhu se rychle přenesla i na filmové plátno. Snímek dostal název Plynové lampy. Excelentní Ingrid Bergmanová si za ztvárnění hlavní role vysloužila Oscara. Zamysleme se a rozhodněme se, jestli chceme v našich životech hrát hlavní roli obětí, bezmocných a oddaných žen, které slepě následují hlasy jiných, nebo konečně obrátíme pozornost ke svému vlastnímu hlasu, ke své intuici, ke své pravdě, ke svému srdci, které jediné nejlépe ví, co je pro nás to správné.

Co je gaslighting

Jedná se o formu psychického týrání. Gaslighter se chová nebo podává informace své oběti způsobem, který má za cíl vytvořit nedůvěru vůči vlastnímu vnímání. Například, pokud máte pocit, že je v místnosti zima, ale každý kdo tam vstoupí řekne, že je tu teplo, tak začnete o sobě pochybovat. Jde o záměrné poskytování nepravdivých informací se záměrem v oběti vyvolat pocit méněcennosti, zmatení, úzkosti tak, že začnete méně věřit svému vlastnímu úsudku, svým zkušenostem a své paměti a svým pocitům. Pokud jste dlouhodobě vystavováni tomuto způsobu manipulace, snadno se může stát, že přijdete o rozum. Manipulátor vás zcela ovládne. Dostane vás pod kontrolu a získá nad vámi moc. Udělá z vás poslušnou ovečku, připraví vás o nezávislost. Někdo, kdo zpochybňuje vaše vnímání reality dostatečně dlouhou dobu, dosáhne toho, že přestanete úplně věřit sami sobě. Netušíte, kde je pravda, ale uvěříte, že vy ji nemáte.
Tato technika se s oblibou používá v marketingu. Korporace se nás snaží přesvědčit, že bez používání jejich produktů nemůžeme existovat. Že náš život je bez těchto produktů méně kvalitní, neplnohodnotný. Hrají takzvaně na city, vzbuzují v nás pocity viny či nedostatku nebo naopak spojují příjemné emoce s jejich produktem, co v nás vyvolává pocit, že když ten výrobek nemám, tak se nemohu cítit dobře. Přesvědčují nás, že nejsme zdraví, šťastní, dostatečně dobří, spokojeni a tak dále. My tomu častokrát uvěříme a rázem jsme oběťmi.

Za vším hledej strach

Proč má vůbec někdo potřebu s někým takto manipulovat? Najdeme za tím strach. Gaslighter sice může navenek působit jako sebevědomý, přátelský člověk, ale je to pouze jeho maska. Uvnitř se skrývá obrovská nejistota a on pro své přežití potřebuje kontrolu. Oběťmi se stávají častěji ženy, jsou od přírody submisivnější a způsob výchovy žen tomu jen napomáhá. Dále zde velkou roli sehrává historické postavení žen ve společnosti. Všechno toto máme zapsané hluboko v našich genech. Gaslighting se často vyskytuje v partnerských a rodinných vztazích. Oběť natolik důvěřuje milované osobě, že velmi rychle přestává věřit vlastnímu úsudku. Žena často spoléhá na svého muže více než sama na sebe.

Jak se bránit?

Musíme si uvědomit, že jsme svobodné a originální bytosti. Jediná osoba, která ví, co je pro mě dobré jsem já. Spoléhejte se na své pocity, na svou intuici, neboť vy vždy nejlépe víte, co je správné, v čem se cítíte dobře. Nepodléhejte názorem okolí, udělejte si vlastní názor a toho se držte. Nikdo vám nemůže určovat, co si máte myslet, pokud mu to sami nedovolíte. Odpovědi na otázky hledejte v sobě, ne v názorech ostatních. Spoléhejte se na své vnímání reality, nenechte se zmást rozdílností vnímání jiných lidí. Definujte si, co chcete a toho se držte. To, co vyhovuje vám se vůbec nemusí líbit okolí, je to tak v pořádku, rozhodně to není důvod k zpochybňování vlastní jedinečnosti.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account