Recenze knihy Eduard Petiška, jak ho neznáte
 
Kniha je sborník vzpomínek vydaný k 90. výročí narození spisovatele Eduarda Petišky. Vydala jí Knihovna Eduarda Petišky za podpory města Brandýs nad Labem – Stará Boleslav v roce 2014.
Obsahem knihy jsou vzpomínky přátel a členů jeho rodiny. Nejvíce se o něm rozepisuje jeho syn Martin ( spisovatel pod pseudonymem Eduard Martin). Dále o něm píší spisovatel Stanislav Rudolf, malíř a spisovatel Milan Novák, muzikolog, historik a lingvista Jan Králík.
Jeho život v Brandýse nad Labem si vzpomínají básník Karel Sýs, literární kritik Jiří Opelík, spisovatel a překladatel Lubomír Feldek, autorka disertační práce o E. Petiškovi Zdenka Vavrušková.
Kniha obsahuje též aforismy a úvahy ze zápisků autora, které nebyly dosud publikované. Cílem knihy je představit autora nejen jako spisovatele, básníka, překladatele, autora knih pro děti, ale také jako manžela, otce a kamaráda. Autor prožil dětství v Čelákovicích a navštěvoval gymnázium v Brandýse nad Labem. Dílo E. Petišky bylo přeloženo do mnoha jazyků a získalo řadu cen. Po autorovi byly pojmenovány ulice, veřejná knihovna a planetka objevená na Kleti.
Za krátkých 60 let, co žil, napsal 90 knih, které byly přeložené do 30 jazyků. Můžeme si připomenout knihy pro děti – Alenčina čítanka, Helenka a princezna, O jabloňce, Jak krtek ke kalhotkám přišel. 
Psal o třech místech, kde trávil nejvíce času – o Českém ráji, Mariánských Lázních a Polabí. Na Eduarda Petišku nelze nikdy zapomenout.
Kniha byla poutavá a dobře se mi četla. Autor bude ve svých dílech s námi žít dál. 
 
 
 
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account