Když k vám do města přiletí čáp? Má vaše město vlastního čápa?
Píše se o nás až v MF Dnes: První čáp v kraji se vrátil do Přelouče. Doma jich je už patnáct
Pardubický kraj – Symbol jara, nového života i všeobecného štěstí. To je čáp, který právě na přelomu března a dubna přilétá z teplých krajů. Jejich návraty mapuje čapí web, kde se o prvním navrátilci mluví už 19. března, kdy dorazil na komín do Přelouče.
Tu zprávu jsem četla, ale nevěděla jsem, kde by mohl být. Včera jsme šly s dcerou od vlaku a již na dálku jsme ho viděly. Měly jsme s sebou fotoaparát a tak si ho vyfotily na památku. Je to skutečně unikát. Jsme hrdé na to, že jsme z Přelouče.
Čáp jako symbol
Nejznámější rolí, kterou v lidové tradici čáp dosud hraje, je to, že přináší děti.
O oblíbenosti čápa také svědčí to, že v mnoha dětských říkankách zaznívá typické čapí klapy-klap, anebo to, že čáp vystupuje v celé řadě pohádek, zpravidla jako moudrý tvor, který všechno vidí a ví.
V lidové tradici je čáp oblíbeným poslem jara.
Užitečnost čápů byla ve středověku spatřována především v tom, že se živí obojživelníky a plazy, kteří byli dříve spojováni s peklem a černou magií.
Čáp je všeobecně chápán jako pták, který nosí štěstí. Je spjatý s životem a vitalitou, symbolizuje jaro, probouzející se život, přeneseně i bohatou úrodu a blahobyt. Kromě všeobecného štěstí přináší s sebou i přímou ochranu – do domu, poblíž kterého hnízdí, neudeří blesk. Čáp je ztělesněním harmonického rodinného života, věrnosti v rámci páru, oddanosti vůči rodičům a věrnosti hospodářství, na jehož střeše čáp hnízdí. Čáp je vzorný rodič, krmí své potomstvo a v předobrazu synovské úcty sytí i přestárlého otce. Čapí vnímání elektromagnetického záření dále zajišťuje, že se usazují jen v místech bez zvýšené radiace.
Zdroj:
https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/prvni-cap-v-kraji-se-vratil-do-prelouce-doma-jich-je-uz-patnact-20180402.html
https://www.lumirkantor.cz/cap-jako-symbol/