Proč je nuda pro děti přínosem? Objemujte nečinnost pro rozvoj tvořivosti

Nuda – slovo, které v nás vyvolává potřebu organizovat a vymýšlet pro naše děti pořád nové a nové aktivity. Přihlásí dítě do několika kroužků a věnují mu veškerý svůj čas, jednoduše aby se dítě nenudilo a bylo ve víru aktivit. Je ale ve skutečnosti opravdu nuda pro děti tak zlá?


Psycholožka Laura Markham vysvětluje, že když dítě hovoří, že se nudí, ve skutečnosti to může být znamení, že potřebuje víc času na nestrukturovanou hru, ne na strukturované aktivity, které rodiče často volí.

Čas, kdy se dítě „nudí“, nestrukturovaný čas, dává dětem možnost prozkoumat svůj vnitřní a vnější svět. U dítěte se tak rozvíjí fantazie, tvořivost. Díky nestrukturovanému času objevuje dítě své emoce.

Pokud budeme dítě pořád zaměstnávat kroužky a jinými organizovanými aktivitami anebo bude čas trávit u televize a tabletu, nenaučí se reagovat na záchvěvy jeho srdce, které ho mohou dovézt ke zkoumání nerovností na chodnících (což třeba Albert Einstein dělal celé hodiny J), stavění pevností z kamínků na dvoře atd.

Důležitou zkušeností pro dítě je i to, aby se naučilo samostatně rozhodnout si o tom, jak nestrukturovaný čas vyplní, využije. Když se to nenaučí v dětství, nenaučí se to nikdy. Naučit se efektivně a dobře řídit čas je jednou z největších výzev u nás dospělých. Proto dětem trocha nudy neuškodí, spíš naopak pro ně může být užitečná.

Pokud si vaše ratolest stěžuje na nudu, přestaňte se věnovat tomu, co právě děláte a na pět minut se na něho plně soustřeďte. Stačí si s ním trošku popovídat, přitulit se a je pravděpodobné, že se dítě takto „dotankuje“ a rychle si najde zábavu. Někdy je to běh na dlouhou trať a zdlouhavější, než se dítě naučí najít si samo nějakou zábavu (problém mají děti nejčastěji tehdy, když jim omezíme televizi, elektroniku).


TIP: Pokud budete chtít dítěti pomoci, napište na papírky činnosti, které by mohlo dělat a vložte je do nádoby. (například: pusť si hudbu a zatancuj si, hledej tvary v oblacích, nakresli obrázek, utři prach na poličkách, vystřihni z papíru srdce…). Dítě si z nádoby vytáhne tři činnosti a z nich si vybere jednu. Činnosti samozřejmě musíte přizpůsobit věku dítěte.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account