Syndrom vyhoření v poslední době trápí stále více lidí. Mnozí o něm slyšeli, někteří ho i zažili, přesto málokdo přesně chápe, co vlastně znamená. Jaká jsou fakta, jak mu zabránit a jak se chovat, pokud už se s ním potýkáte?

 
 

Syndrom vyhoření není to samé co stres 

Mnozí lidé dávají pocit vyhoření a stres na stejnou rovinu – není se čemu divit, jsou si velmi podobné. Přesto existuje rozdíl.

„Stres se objevuje na kratší dobu z důvodů specifické situace,” vysvětluje pro Red Book magazine Prairie Conlonová, odbornice na mentální zdraví.

„Syndrom vyhoření nastává, když jsme dlouho ve stresu nebo jsme něčím dlouho ochromeni,” popisuje rozdíl.

Jak tělo dává najevo, že nám hrozí vyhořeníZdraví
 

Jednodušeji řečeno – o pocit vyhoření jde v případě, že výše uvedené cítíte neustále a intenzita se zvyšuje. Pokud se podobný stav objevuje a zas odchází a váže se na konkrétní věc, pak jde pravděpodobně jen o stres.

Existuje mnohem déle, než si myslíme

Vzhledem k tomu, jaké množství lidí pracuje a jaký je na ně vyvíjen tlak, se není čemu divit, že se o syndromu vyhoření mluví stále častěji. To ale neznamená, že je záležitostí posledních několika let.

Podrobné popisy syndromu vyhoření lze vysledoval napříč časem i kulturami, zmiňuje se o něm už Starý zákon, najít lze i ve spisech slavného Williama Shakespeara.

Tři hlavní pocity syndromu

Vědci tvrdí, že syndrom vyhoření se skládá ze tří hlavních pocitů: vyčerpání, cynismu a nedostatku profesionální účinnosti.

Nedovolte, aby se vám práce dostala pod kůži. Zabraňte syndromu vyhoření včasZdraví
 

Zdravotní rizika 

Syndrom vyhoření není nebezpečný jen z emocionálního hlediska. Nese sebou i fyzické projevy.

Studie z roku 2017 prokázala, že je spojen se zdravotními riziky, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka 2. typu, vysoký cholesterol, ale také chronická únava, bolesti kloubů či hlavy a další.

Pocit vyhoření a deprese nejsou to samé 

Syndrom vyhoření a deprese mohou způsobovat velmi podobné pocity, takže je snadné je zaměnit.

„Někteří odborníci se domnívají, že deprese je příčinou syndromu vyhoření,” vysvětluje Leslie Campisiová, zdravotní wellness trenérka na americké klinice Mayo.

Muži a ženy ho prožívají jinak 

Existují studie, které tvrdí, že syndrom vyhoření se u žen i mužů projevuje poměrně stejně. Existují ale rovněž i ty, které to vidí trochu jinak. Zatímco u žen podle nich při syndromu vyhoření převažuje nejvíce emoční vyčerpání, u mužů je více viditelný cynismus a cílená nezaujatost.

 
 

Účinný prostředek proti vyhoření? Méně práce

Řešení, jak se pokud možno syndromu vyhoření zcela vyhnout, je velmi jednoduché – méně práce. Mnozí lidé nemají ve svém pracovním životě pevně stanovené hranice a neumějí říkat ne. Nelze se pak divit tomu, že se psychicky i emocionálně zhroutí z neustálého přívalu úkolů.

Odpočinek je důležitý, ale všechno nevyřeší

Dalším preventivním krokem, jak se vyhoření vyhnout, je naučit se pravidelně relaxovat. Jenže odpočinek jako takový po práci, když už syndromem vyhoření trpíte, problém nevyřeší. Je tak třeba hledat skutečné jádro problému.

Nadmíra technologií

Někteří odborníci se domnívají, že neustálý přístup k moderním technologiím přispívá k vysoké míře vyhoření. Tak pozor na to!

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account