Jak osobnostní faktory ovlivňují rozhodování při výběru kandidáta.

Jako v každé činnosti, i mezi informacemi o hledání práce je mnoho nepravd a mýtů. Tady najdete 5 mýtů, se kterými se setkávám nejčastěji. Myslím, že byste o nich měli vědět. Protože pokud jim věříte, komplikujete si zbytečně hledání a získávání práce. 

Mýtus 1: Všechny pracovní nabídky jsou na pracovních portálech

Tak tohle rozhodně není pravda! Ve skutečnosti personalisté nebo konzultanti personálních agentur často některé pracovní nabídky na pracovních portálech nezveřejňují. Pozice mohou být obsazovány z interních zdrojů firmy, formou interních výběrových řízení. Konzultanti personálních agentur oslovují kandidáty, kteří jsou v databázi agentury a pokud zde najdou opravdu kvalitní a vhodné kandidáty, pak nemusejí investovat do personální inzerce. Personalisté a konzultanti také oslovují s nabídkami kandidáty přímo, především na LinkedIn. Proto je tak důležité, abyste byli na LinkedIn a prezentovali se zde tím správným způsobem.

Výhodu při hledání práce můžete získat, pokud se odhodláte k tomu oslovovat zaměstnavatele pro které chcete pracovat, přímo. Můžete se „trefit“ právě do momentu, kdy ve firmě někoho hledají, ale pracovní nabídku neplánují zveřejnit. Anebo se stanete součástí databáze a osloví vás, až to bude aktuální, přímo…

Mýtus 2: Motivační dopisy stejně nikdo nečte

Pro každou odpověď na pracovní nabídku potřebujete vytvořit originální motivační dopis, kde vysvětlíte svoji motivaci, proč chcete pracovat právě na této pozici a právě pro tuto společnost. A který ukáže, proč vy jste ten nejlepší kandidát. Vždycky jsem četla nejdřív motivační dopis a byla jsem zvědavá, jestli zvýší můj zájem o přečtení životopisu… Váš motivační dopis může zvýšit zájem posuzovatele o váš životopis a motivovat ho k tomu, aby vašemu životopisu věnoval víc času a pozornosti. Motivační dopis vám dává příležitost ukázat váš opravdový zájem o práci a zvýšit svoje šance.

Mýtus 3: Stačí odpovědět na pár nabídek a na nějaký pohovor vás pozvou
Asi už víte, že dnes je to na pracovním trhu trochu obtížnější… Takže, proč byste věřili tomu, že odpověď na pracovní nabídku vám zajistí pozvání na pohovor? Dnes musíte být v hledání práce proaktivní – přepracovat svůj životopis, připomínat se, když se vám dlouho neozývají, budovat si vztahy s dalšími profesionály, kteří vám mohou pomoci získat práci, aktivně oslovovat zaměstnavatele, pro které chcete pracovat a prezentovat se on-line.

Mýtus 4: Místo získá kandidát, který má nejlepší kvalifikaci

Když vás pozvou na pohovor, můžete mít pocit, že tu práci už máte skoro jistou… Vaše vzdělání, dovednosti a zkušenosti přesně odpovídají požadavkům… Ale neradujte se předčasně… Ne vždycky získá práci ten, kdo nejlépe splňuje požadavky. Roli hrají totiž i další faktory, jako například to, jak zapadnete do firemní kultury, do týmu… Jak si lidsky sednete se svým budoucím šéfem… Prostě často rozhoduje to, jaká jste osobnost, jak se s vámi cítí a jak si vás umí představit na dané pozici.
Myslíte si, že to není spravedlivé? Podívejte se na to ze své strany – pokud chcete být v práci opravdu spokojení, je důležité i to, abyste „zapadli“. Jste jedinečná osobnost. S některými lidmi se cítíte lépe, s některými si rozumíte, s jinými ne. To je naprosto běžné. V práci budete trávit spoustu času. Je důležité, abyste se cítili dobře s lidmi, se kterými budete pracovat a oni s vámi.
Pro tuhle rozhodovací část pohovoru platí jen jedna taktika – buďte sami sebou…

Mýtus 5: Pokud se vám neozvali, je pozice obsazená

I když to tak někdy může být, není to tak vždy. Důvody, proč se vám neozvali, mohou být různé. Proto se nebojte zavolat nebo napsat a zeptat se, jaký je stav věci, zda už se rozhodli a jak to vypadá s vámi. Není na tom nic špatného! Naopak, vaše aktivita vás může odlišit od dalších kandidátů…
Kontaktování zaměstnavatele vám také dává příležitost se ještě lépe prodat a ukázat svůj skutečný zájem o tuhle konkrétní práci. Takže, nepředpokládejte, že pozice byla obsazena! Zjistěte si, jak to skutečně s danou pozicí vypadá.
Jakých dalších mýtů by se měli uchazeči vyvarovat? Napište mi je do komentářů pod článkem!
Hezký den!
Jana Bártíková
Průvodce na cestě k dobré práci

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account