Historie a zajímavosti o řasenkách: Od Rimmela po Maybelline
Řasenka je v dnešní době pro každou z nás takový kosmetický “vylepšovák”, bez kterého si už ani neumíme představit proces zkrášlování. Protože se já osobně ráda dozvídám nové zajímavosti, tak jsem trochu zapátrala a podělím se s vámi o 12 zajímavostí, které jste nejspíš o řasenkách nevěděli 😀
1. Eugéne Rimmel (francouzský vynálezce parfémů a kosmetiky) vytvořil první řasenku v roce 1830. Jeho “vynález” se stal tak populární, že termín “rimmel” se překládá jako řasenka ve vícero zemích, například ve Francii, Portugalsku, Rumunsku, Turecku a ostatních arabsky mluvících zemí.
2. Rimmel teoreticky vymyslel první řasenku, ale byl to 19-ti letý mladík z Chicaga – Tom Lyle Williams, který vymyslel první moderní podobu řasenky, která zaplnila trh. Nejdříve se jeho řasenka jmenovala ve volném překladu něco na způsob – “přípravek na řasy a obočí”, ale později to změnil na název, který známe i v dnešní době, a to – řasenka Maybelline. Název Maybelline je kombinace toho, z čeho se řasenka skládala – Vaseline (vazelína) a jméno ženy, která ho inspirovala – jeho sestra Mabel.
3. Maybelline Great Lash – nejvíce známá a nejlépe hodnocená řasenka tehdejší doby byla uvedena na trh v roce 1971. I přes více než 40 let si stála zachovává svou známou růžovo-zelenou podobu.
4. Většina řasenek obsahuje ingredienci zvanou guanin. Je to barvivo, které je získáváno z rybích šupin, a to dodává řasence lesk.
5. Egypťané vytvářeli jejich tehdejší verzi řasenky pomocí popelu, do kterého přidali med a krokodýlí stolici, aby jim přípravek nevysychal.
6. Řasenka byla první kosmetický “vynález“, který byl na trhu uveden jako voděodolný. V roce 1938 zahltila voděodolná řasenka celý svět. Bohužel ale obsahovala z 50% terpentýn a trvalo několik desetiletí, než složení této řasenky bylo změněno.
7. Důvod, proč ženy automaticky otevírají ústa při aplikaci řasenky je jednoduchý. Je jednodušší nemrkat, když máte otevřenou pusu 😀
8. Značka Revlon byla první na trhu, která vymyslela podobu řasenky tak, jak ji známe dnes. V roce 1958 se řasenka v takovémto “balení” prodávala cca za 50,-Kč (přepočet z amerických dolarů)
9. V roce 1960 se Revlon opět zapsal do historie. Tentokrát to bylo jejich první barevnou řasenkou. Max Factor je brzy “okopíroval” s vlastní verzí.
10. Americké průzkumy uvádějí, že nejčastější zranění, které si ženy způsobí při každodenním líčení je právě píchnutí řasenky do oka.
11. V roce 1930 byla na americký trh uvedena řasenka značky Lash Lure. V roce 1933 byla ale stáhnuta z trhu a zakázána, jelikož obsahovala barvivo, které několik žen oslepilo a další i zabilo. Pět let po tomto incidentu dal Americký Kongres právo jejich tehdejšímu “potravinářskému a kosmetickému státnímu orgánu” aby regulovali složení veškerých kosmetických produktů.
12. Ze všech líčidel na trhu je to právě řasenka, která má nejkratší životnost (cca 3-5 měsíců od otevření). Pokud by každá žena tuto trvanlivost dodržovala, tak by průměrně za svůj život utratila 90.000,-Kč za řasenky.
Doufám, že jste se dozvěděli nějakou novou zajímavost 🙂 a určitě mi dejte do komentářů vědět, jaká je vaše aktuální oblíbená řasenka? :-):-D
Moje je tato:
Mějte krásný den *gift*:-)
Zdroj foto: Veronika Maršíková