Obvykle jidlo nefotim. Ale tohle? To je co? Prave nam to prinesli jako pozornost podniku po veceri. Je to takovy tvrdy.
 
 
Ptal se Miroslav Krutina, autor fotografie.
 
 
Znáte?
 
 
 
 
 
„Vodní ořechy“, plody kotvice plovoucí, se dříve jedly stejně jako jedlé kaštany. Našli byste je skoro v každém rybníku.
 
 
Regulace vodních toků a nešetrné meliorační zásahy ale zapříčinily, že dnes je v Česku ve volné přírodě kotvice plovoucí kriticky ohroženým druhem, tudíž je chráněná zákonem.
Kotvice plovoucí můžete obdivovat apříklad v přírodní rezervaci Kotvice, která je součástí chráněné krajinné oblasti Poodří poblíž Studénky v okrese Nový Jičín. 
 

 
 
Vodní ořechy se v době nedostatku mlely na mouku
Kotvici plovoucí (Trapa natans) byste dříve našli zcela běžně v lecjakém vesnickém rybníku, její plody známé jako „vodní ořechy“, „vodní kaštany“ nebo také „jezuitské ořechy“ sloužily jako obživa našim předkům v době nedostatku jiných potravin. Stejně jako žaludy nebo kaštany se daly mlít na mouku.
Dnes je kotvice plovoucí ale kriticky ohroženým druhem naší květeny a už se s ní bohužel tak snadno nesetkáte.
 
O kotvici najdeme zmínky i ve starých herbářích. Petr Ondřej Mathioli ve svém herbáři popisuje její plody takto: „Ovoce má černé, velikosti kaštanu, trojrohé či trojšpičaté, jako kotvice, odkud má i své české jméno.“

 

Právě tyto plody sloužily v minulosti stejně jako žaludy nebo kaštany k obživě dobytka, popřípadě i lidí v době, kdy byl nedostatek jiné úrody. O tomto se zmiňuje dále i Mathioli: „Zevní kůra na tamto ovoci je tvrdá, tenká a černá; uvnitř je bílé maso (dužnina), chuti téměř kaštanové, z kteréžto příčiny někteří mu říkají vodní kaštan a používají jej místo kaštanu, a to zvláště lidé chudí; ba i sedláci v nedostatku obilí a v době hladu vaří tyto vodní ořechy a suší, utloukají na prášek, a pekou z nich chleby, jako z jiných kaštanů.“
 

 
 
JAK PROSPÍVAJÍ VODNÍ OŘECHY ZDRAVÍ A CO OBSAHUJÍ?
Jádra v kotvicových oříšcích mají bílou barvu a jsou velmi výživná. Obsahují především solidní množství škrobu, bílkoviny a minimum tuku. Chuťově bychom je mohli do jisté míry porovnat s jedlými kaštany, které mohou vzdáleně připomínat. V lidovém léčitelství je jejich využití skutečně multifunkční. Tradičně se používali proti průjmovitých onemocněním a obtížím zažívacího charakteru.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account