O vánoční růži se musíme náležitě postarat, jinak bude živořit a brzy uhyne. Důležitý bude pravidelný přísun vláhy. Mezi každou další zálivkou musí substrát mírně proschnout. Zálivková voda nesmí být příliš studená, ideální je použít odstátou vodu. Dejme pozor na přemokření substrátu, rostlina na něj citlivě reaguje. Přihnojovat rostlinu není nutné. Průběžně je potřebné odstraňovat žloutnoucí i opadané listy a kontrolovat zdravotní stav rostlin. Nemocné rostliny se musí zlikvidovat a raději je nahradit novými. Pokud rostlina ztrácí hodně listů, je potřebné hledat důvod. Může to způsobit nesprávné zavlažování, suchý vzduch, vyšší teplota nebo průvan. Snažme se jí vždy vytvořit ideální podmínky.
-
Rostlinu nemusíme po svátcích hned likvidovat. Nadále ji pěstujme, tedy zalévejme, postřikujme a kontrolujme. Občas můžeme prokypřit i substrát v květináči, ne však příliš hluboko.
Pokud rostlině opadnou všechny listy, nelekejme se. Můžeme ji hned ostříhat. Opět vyžene nové listy a výhonky.
Pokud se rozhodneme ji pěstovat dál, začněme i s jejím přihnojováním. Použít můžeme běžné hnojivo na pokojové rostliny. Přihnojované rostliny se zakrátko bohatě olistí. Na jaře se vyplatí rostliny přesadit do nového květináče s čerstvým substrátem.
Během léta může vánoční růže růst venku, na polostinném místě v zahradě nebo na terase. Tady zmohutní a získá potřebnou vitalitu na zimu.
Na podzim musíme rostlinu přemístit opět dovnitř a postupným zatemňováním od října ji můžeme připravit na další kvetení. Nezapomeňme, že nové květy a barevné listeny se vytvoří, až když rostlině dopřejeme úplnou tmu od podvečera do rána během alespoň dvou měsíců.