Pokud toužíte po knize, která si určitě najde místo ve vaší knihovničce, protože se vám její příběh zaryje hluboko pod kůži, pak je Červený adresář správnou knihou pro vás.
Sofia Lundbergová je švédská novinářka, pedagogička a nyní také uznávaná spisovatelka, přestože napsala pouze dvě knihy. První knihou je právě Červený adresář, která spatřila světlo světa v roce 2017. Ihned se tato kniha stala bestsellerem a po přečtení mohu s tímto označením jedině souhlasit. Již opravdu dlouho jsem nečetla tak krásný příběh, kde se ve vás budou mísit pocity dojetí, lásky, smutku, úcty a radosti.
Příběh pojednává o 96 leté ženě jménem Doris, která na sklonku svého života začíná sepisovat své paměti pro svou neteř, která je jedinou její žijící příbuznou a která žije v USA.
V knize se střídají dvě dějové linky. První linka se odehrává v současnosti, kdy stařičká Doris žije ve Švédsku a sepisuje své vzpomínky na život za pomocí svého červeného adresáře, který dostala jako malé děvčátko. V této dějové linii vám dá spisovatelka citlivě okusit pocitu osamocení. Den co den je sama v bytě a jediné zpestření ji přináší veverka za oknem, týdenní videohovory se svou neteří a ošetřovatelka, která za ní denně dochází.
Druhá dějová linie se zaměřuje právě na vzpomínky na osoby, které nalézá v červeném adresáři a které jsou již dávno po smrti. Každé jméno v jejím pestrém životě zanechalo stopy. A právě v této linii se dozvíme, jak Doris putovala jako mladá dívenka ze Švédska do Paříže, následně do USA a pak zase zpět do Evropy. Zde se dozvíme o její životní lásce a o osudu zkoušeném válkou. O životě v bohatství i v chudobě.
Kniha jako taková je opravdu vhledem do duše starého člověka. Dá vám okusit radosti i starosti lidského života. V citlivých jedincích vyvolá řadu emocí a na konci příběhu nejspíše dojde také na slzu dojetí. Je to příběh o (ne)naplněné lásce, o útrapách války, o místech na Zemi v dobách, kdy řada z nás ještě nebyla na světě. Je to přenádherný příběh, který vám změní pohled na babičky a dědečky, protože v každém obličeji s vráskami se skrývá životní příběh a moudrost, která stojí za vyslyšení.
Je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla a nezbývá mi nic jiného, než knihu vřele doporučit.
z mého blogu www.vasnivactenarka.cz