Rýmovník je léčivá pokojovka
Jeho český název zní rýmovník, ale bývá také označován jako molice nebo moud. U nás se zpravidla vyskytuje rýmovník citronový nebo eukalyptový. Patří k hluchavkovitým, ale toho byste si všimli nejlépe během květu. Vysoké modrofialové květenství je opravdu podobné květům hluchavek a rozhodně je to léčivka s velkým „L“. Díky své vůni je rýmovník používán jako repelent proti hmyzu, ale také jako koření v kuchyni. Konzumovat se dají i čerstvé lístky a sušení je poměrně náročné. Rýmovník totiž ukládá vodu ve stoncích a listech. Listy jsou proto obdivuhodně pevné a dužnaté. Jejich sušení trvá velmi dlouho, ale vlastně to není ani potřeba. Rýmovník se u nás pěstuje jako nenáročná pokojovka, a tak máme přístup k jeho čerstvým listům po celý rok.
Rýmovník na sto způsobů
I když pochází tento druh spíš z Indie, Arábie a částí Afriky, má i spoustu označení, která vlastně nepřísluší jeho původu. Můžete se setkat s označeními jako francouzský nebo španělský tymián, mexická máta nebo kubánské oregano. Ve světě a nyní i u nás se rýmovník používá k především při nachlazení, rýmě a bolesti v krku. Můžete z něj udělat čaje i studené nápoje, sirup nebo mast. Utržené listy se používají k čichání při rýmě nebo jako obklad k hojení ran.
Rýmovník se také žvýká! Nejenže vás zbaví pobolívání v krku nebo nepříjemného zápachu z úst, zácpě či nadýmání, ale také pomáhá dásním. Jeho antiseptické vlastnosti jsou vyloženě vhodné pro použití v dutině ústní. Potlačuje totiž i krvácení z dásní vzniklé zanícením, afty či infekce ústní sliznice. Jako prevenci můžete používat i ústní vodu, resp. čaj z rýmovníku.
Sirup z rýmovníku:
Ingredience
1 l | voda |
1 kg | třtinový cukr |
2-3 ks | bio citron |
30 lístků | rýmovník |
Na rýmovníkový sirup připravený za tepla budeme potřebovat zhruba 30 větších omytých rýmovníkových listů. Dále si připravíme 2 bio citrony, které také dobře omyjeme a nakrájíme na kolečka. Rýmovníkové listy vsypeme do nádoby, zalijeme litrem vody, přidáme citronová kolečka a necháme 24 hodin louhovat. Poté nálev scedíme, přidáme třtinový cukr a vaříme, dokud nedosáhneme sirupové konzistence. Ještě horký rýmovníkový sirup nalijeme do dobře vymyté a vysušené lahve. Rýmovníkový sirup užíváme po lžičkách při virózách, ale i preventivně.