Bambucké máslo, někdy také nazývané Shea nebo Karité, se získává z ořechů rostoucích na vysokých zelených stromech v oblasti tropické Afriky. Pro mnoho zdejších etnik je tento strom posvátný a jeho části považovány za léčivé.
Výroba bambuckého másla probíhá přímo na místě sběru ořechů a většina úkonů je typicky ženskou, ruční prací, která probíhá v menších či větších komunitách. Znalosti potřebné ke složité výrobě se dědí z matky na dceru již staletí.
Nejprve je třeba posbírat všechny ořechy, které samy spadly na zem a dopravit je na farmu, kde je z nich odstraněna zelená kožovitá slupka. Ořech je v tuto chvíli ale stále obalený skořápkou, proto se vaří ve vodě a poté suší na sluníčku – díky tomu lze poté skořápku ručně rozbít a dále využívat jako palivo. Samotné ořechy čeká opět dlouhý ruční proces – praží se, drtí, melou a proplachují vodou, až se nakonec získá samotný tuk (bambucké máslo).
Bambucké máslo má neutrální nesladkou chuť, takže je univerzální do studené i teplé kuchyně ve sladkých i slaných jídel. Nevýhodou je vyšší cena oproti běžnému máslu, proto většina lidí to bambucké používá spíše pro kosmetické účely.
Bambucké máslo lze využít na cokoliv a jakkoliv. Je skvělé jako bambucký krém na obličej, balzám na rty, balzám na vysušené konečky vlasů, ale i jako odličovač. Postará se o těhotenské bříško, změkčí ztvrdlou pokožku i na loktech a patách a prospěje i citlivé dětské pokožce. Jedna studie prokázala, že používání bambuckého másla na vlasy zabraňuje jejich lámání.