Již ve starém Egyptě byl celer používán nejen jako koření, ale jako přírodní afrodiziakum.
Listy celeru jsou bohaté na vitamín A, zatímco kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin.
Již ve starém Egyptě byl celer používán nejen jako koření, ale jako přírodní afrodiziakum. Celer obsahuje velké množství éterických olejů, které jsou původci jeho typického aroma. Aroma chrání rostlinu před plísněmi, bakteriemi a jinými vetřelci. Působí nejen jako ochranný štít rostliny, ale při konzumaci celeru se tyto látky v trávicím traktu uvolňují a působí na sliznice v ústech, žaludku, ve střevech.
Pozitivní účinky celeru
Snižuje hladinu cholesterolu
Snižuje riziko rakoviny žaludku a tračníku
Snižuje krevní tlak
Zlepšuje funkci ledvin
Pomáhá zhubnout
Pomáhá k detoxikaci těla
Urychlí odstranění ledvinových kamenů
Zklidňuje nervový systém
Regulátor hormonů
Pečené celerové hranolky
Potřebujete
2 velké bulvy celeru (asi 1,3 kg celkem)
3–4 lžíce slunečnicového oleje
1 lžíce jemného kari koření
mořská sůl
Na omáčku budete potřebovat
200 g zakysané smetany
1 rajče, nasekané nadrobno
1 lžíce petrželky, nasekané
1 lžíce sladké chilli omáčky
1 stroužek česneku, drceného
Promíchejte všechny přísady na omáčku, podle chuti osolte a dejte chladit. Celer oloupejte a nakrájejte na hranolky o síle asi 1,5 cm.
Vhoďte je do vroucí osolené vody na 1–2 minuty, slijte a vraťte do hrnce. Přidejte olej, kari a osolte. Dobře promíchejte, aby se hranolky obalily.
Ochucený celer rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem tak, aby mezi jednotlivými hranolky zůstalo místo. V troubě předehřáté na 220 °C pečte 30–35 minut dozlatova. Podávejte s připravenou omáčkou.*wine*
Zdroj foto:Pixabay.com