Heřmánek pravý
Hlavní léčivou látkou heřmánku jsou silice v jeho okvětních lístcích. Je známé, že heřmánkový čaj přináší úlevu při chřipce, nachlazení nebo bolestech břicha. Tím ale jeho blahodárné účinky nekončí – představuje také balzám na nervy. Pomáhá bojovat s úzkostnými stavy a dalšími nervovými poruchami. Harmonizuje fyzickou a duševní stránku, podporuje klidný kvalitní spánek a obecně povzbuzuje dobrou náladu.
Příznivé účinky heřmánku pravého jsou známy již od starověku. Ve Skandinávii byl heřmánek považován dokonce za posvátnou rostlinu a uctíván jako symbol slunce. V Matthioliho herbáři je heřmánek popisován jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek, prostředek proti křečím a bolestem hlavy.
S heřmánkem pravým se u nás setkáme celkem často. Vyskytuje se zejména v teplejších oblastech podél cest, v polích a na loukách. Původně rostl heřmánek pravý pouze v oblasti jižní a jihovýchodní Evropy. Do střední Evropy se dostal nejspíš jako plevel s dovozem obilí.
Květy heřmánku pravého sbíráme celou sezónu – od května do září. Někdy si můžeme heřmánek splést se rmenem. Chceme-li mít jistotu, že se jedná o heřmánek pravý, může nám posloužit jednoduchý test. Utrhneme jeden květ a roztrhneme ho podélně na dvě poloviny. Jedná-li se o heřmánek pravý je lůžko duté. U rmenu je lůžko naopak vyplněné.