Původem této rostliny je jižní Rusko, západní Asie a východní část Středomoří. Pěstuje se pro své aromatické čárkovité listy i pro semena.
Pěstování kopru
Kopr je vcelku nenáročný. Je to jednoletka, vysévá se po zmrzlých mužích a může se postupně vysévat i přes celé léto. Nemá rád přísušek, je tedy trochu náročnější na dostatek vody. Při nedostatku vody vyroste malý a velice brzy tvoří květy, tím pádem má málo listů.
Pokud nemáte zahradu, nebo jej chcete mít jednoduše při ruce, můžete jej pěstovat i na balkoně podobně jako bylinky. Není nic lehčího, než si odskočit na balkon pro trochu kopru, když vaříme pokrm, do kterého se zrovna hodí.
Účinky kopru pro zdraví
-
Proti plynatosti a zklidnění trávicího traktu – ze záznamů objevených v 3000 let starých egyptských hrobkách bylo zjištěno, že kopr byl užíván ke zklidnění trávicí soustavy a plynatosti. Kopr je výborný pro kojence při kolikách, je jemnější než fenykl a proto je pro malinké děti velice vhodný.
Na podporu trávení – nálev nebo tinktura z koprových semen.
Nálev na jeden šálek se připraví ze 2 čajových lžiček drcených semen, zalijí se vroucí vodou a nechá se to 10 minut luhovat. Po té se to scedí a popíjí. Doporučená denní dávka jsou 3 šálky denně.
-
Antibakteriální účinek – kopr potlačuje růst některých druhů bakterií způsobujících oneocnění střev, předchází i nakažlivým průjmům způsobeným těmito mikroogranismy. Velice silný účinek má v tomto případě silice ze semen kopru. Likviduje i bakterie způsobující záněty močových cest.
Kopr v kuchyni
Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, s kořenovou zeleninou, zelím, květákem a okurkami. Hodí se i k vejcím.
Výborná je klasická koprová omáčka, kulajda nebo se čerstvý kopr také připravuje společně s kysanou smetanou a trochu hořčice jako omáčka k červené řepě. Připravují se z něj také různé salátové dresinky.
Listy, květy i semína se používají do láků při nakládání zeleniny. Je možné si také zhotovit ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka, má pak výraznější chuť.
Semínka se používají do koření, nebo se mohou použít i místo kmínu do brambor či k dýni.
Uchovávání kopru
Nejlepší je kopr zmrazit – takto si zachová své aroma. Listy kopru upěchuju do nádobky tak, aby byla nádobka co nejvíc napěchovaná. Je potřeba mít plastovou nebo mělkou skleničku s širokým hrdlem, aby se zmražený kopr pak dal snáze vyndat.
Vysévám každý rok, ovšem jako potravu pro tyto potvory. Kopr má tak 2 centimetry a přes noc je pryč. Ale nedá mi to…třeba se jednou dočkám.;-):-)