Jak efektivně spravovat každodenní výdaje a ušetřit
Správa každodenních výdajů se může zdát jednoduchá, ale je to někdy pěkný oříšek. Připravila jsem pro vás pár praktických tipů, jak držet pravidelné výdaje pod kontrolou a zároveň šikovně ušetřit.
Hypotéka
Pořízení vlastního bydlení na hypotéku je závažný krok, který vás zavazuje na mnoho let splácení. Už při sjednávání hypotéky je samozřejmě důležité myslet na to, abyste své závazky dokázali splácet i v nepříznivých časech. Výdaje na hypotéku se dají snížit změnou banky a s ní cenou hypotéčního úvěru (tedy úrokové sazby) tzv. refinancováním.
Na trhu vyberete banku, která nabízí nižší úrok, a dohodnete se s ní na refinancování stávajícího hypotéčního úvěru. Nová banka pak za vás zaplatí úvěr staré bance a nově pokračujete ve splácení úvěru za nově sjednaných – lepších – podmínek. Nutnou podmínkou ale je, abyste byli platbyschopní, neměli žádné dluhy atd. a to nejen u bankovního domu, kde máte hypotéku sjednánu. Nová banka vás bude vždy posuzovat, zda jste finančně schopni dostát všem svým závazkům a zjišťovat si o vás informace na trhu.
Upozornění: Před refinancováním je vždy důležité si řádně pročíst stávající smlouvu, za jakých podmínek lze refinancování provést, aby vás stará banka nepenalizovala.
Energie – zhasínat a sledovat konkurenci
Výdaje na energie představují velkou část nákladů. I ty se však dají snížit. Jednak úsporou v čerpání energií, kdy nebudete zbytečně svítit, nechávat téct vodu, dostatečně zajistíte utěsnění kolem oken a podobně. Druhou cestou je sledování cen poskytovatelů služeb. Také zde existuje konkurence a nové společnosti nabízí výhodnější cenové podmínky než stávající poskytovatelé – dříve s monopolním postavením.
Vyplatí se nebýt líní a podívat se na web do vyhledavačů, co trh nabízí. Pozor ale na podomní prodej energií a upisování se ke smlouvám, které jste si ani nepřečetla a nemohla se dostatečně rozmyslet. Pokud řešíme úspory u energií, pak se držíme pevně našeho zacílení a nekupujeme s úsporou energií i řadu jiných produktů, které na počátku nebyly vůbec předmětem našeho zájmu např. investiční životní pojištění a dalších“výhodných” balíčků.
Pojištění kontrolujte jednou za rok
Pojištění je “živý produkt” a je třeba se mu pravidelně věnovat. Každý rok si překontrolujte ve smlouvách, jaké pojištění máte sjednáno a zda vám kryje skutečně to, co chcete a potřebujete mít pojištěno. Proč platit léta havarijní pojištění na cenu nového vozu, když už je vaše auto 5 let staré a jeho cena už dávno neodpovídá ceně za nový vůz? Zrevidujte staré pojistky a podívejte se na limity pojištění, za které každoročně platíte tisíce korun.
Jídlo
Pro nakupování potravin platí tři základní pravidla. Do obchodu s potravinami choďte vždy najezení. Hladové oči mohou udělat v peněžence neskutečný průvan a spousta potravin poté skončí v koši, protože oči by jedly, ale žaludek už nemůže. Nakupovat choďte zásadně se sepsaným seznamem potravin, pro které tam skutečně jdete. Do obchodu choďte maximálně jednou až dvakrát týdně na velký nákup.
Auto
Výdaje na auto jsou jedny z největších, a pokud jezdíte pravidelně, pak se velmi silně promítnou do rodinného rozpočtu. I na auto je dobré se dívat jako na celek a shrnout si ideálně jednou za rok veškeré náklady na vůz. Šetřit můžete tím, že budete kupovat levný benzín nebo jezdit méně.
Když shrnete výdaje za vůz celkem: spotřeba paliva na 100 km, množství oleje, který musíte doplňovat, množství oprav, které musíte za rok uskutečnit, pojištění (povinné a havarijní), dá vám to obrázek celkových výdajů na auto za rok, a vy se můžete podívat na možné varianty, kde ušetřit. Možná můžete častěji používat veřejnou dopravu, vlak nebo autobus, zvláště když jedete v autě sami. Jednou z radikálních variant řešení úspory může být i výměna za “nový”, úspornější vůz, která vám přinese nižší spotřebu paliva, méně oprav, či nižší ceny pojištění apod.
Pro více informací o financování navštivte naše stránky na FinanceProRadost.cz.
Zdroj foto: Pixabay.com