Jak zabezpečit domácnost proti alergenům.

Máte doma alergika, kterému dělají problém roztoči, prach a jiné škodlivé látky? Poradíme vám, jak zabezpečit domácnost proti alergenům. Věděli jste například, že tonery tiskáren mohou vyvolat nebo zhoršovat alergie?

Až 20 % lidí na celém světě trpí alergiemi. Největší potíže přicházejí v jarním a zimním období, kdy se více zdržujeme doma a méně větráme. Alergici v tu dobu prožívají patrně nejhorší chvilky v roce. V domácnosti jsou nejčastějšími alergeny roztoči, pyly a plísně.  Podívejte se na 15 tipů, které udělají z vašeho bytu či domu pevnost, do které se alergeny jen tak nedostanou.

1. Nepusťte plíseň do koupelny
Koupelnu je dobré větrat nejlépe otevřeným oknem. Samozřejmě ne každá koupelna má okno, tudíž je třeba alespoň větrat otevřenými dveřmi. Plísni se nejlépe daří ve vlhkých koutech a rozích (kolem vany a umyvadla). Je tedy dobré tato místa alespoň jednou týdně ošetřit přípravkem proti plísni.

2. Plyšáci jsou dětem nejblíže – perte je!
Vydatným zdrojem roztočů a alergenů jsou plyšáci. Je dobré nechávat dětem v postýlce maximálně tři plyšáky a ostatní raději uskladňovat v umělohmotných krabicích. Jednou měsíčně byste měli plyšáky vyprat nebo alespoň vložit do sušičky na dvacet minut. Roztoče tak zlikvidujete. Nebo je naopak vložte v igelitovém sáčku asi na 20 minut do mrazáku. Chlad by měl nebezpečné roztoče zlikvidovat.

3. Zkontrolujte závěsy v koupelně
Vinylové sprchové závěsy mohou vypouštět těkavé látky a další alergeny. Mimo to mohou obsahovat nebezpečné ftaláty. Raději je vyměňte za závěsy, které neobsahují tyto látky a lze je lépe čistit (například nylonové).

4. Bytový textil přikrývejte
Polštáře, potahy, matrace a další látky jsou zdrojem alergenů rovněž. Alergologové doporučují přikrývat je přehozy, které by měly být nejlépe z mikrovlákna. Jednou týdně potom potahy vyperte při vysokých teplotách.

5. Vymezte prostor domácím mazlíčkům
Studie prokázaly, že obyvatelé domácností se zvířecími mazlíčky jsou náchylnější k alergiím. Pokud se u vás doma podobné problémy vyskytnou, doporučuje se vymezit zvířátku jeho vlastní prostor a nepouštět ho do místností, kde se spí.

6. Pozor na formaldehydy a další škodlivé látky
Formaldehydy a ostatní škodlivé látky nás vůbec obklopují při každodenním životě. Jsou v nábytku, v kobercích, v látkách, ve stěnách – zkrátka všude. Na trhu je k dostání celá řada prostředků, které tyto látky eliminují. Například při rekonstrukci lze použít sádrokartonové desky Rigips s technologií Activ’Air, která dokáže pohlcovat formaldehyd a těkavé látky. Disponují technologií, která nebezpečné látky pohlcuje a rozkládá.

7. Kapky vody z potrubí mohou dělat potíže
Z roku 2010 pochází studie, která prokázala, že kapky vody na dřezu či na potrubí u toalet, vedou k plísním a mají negativní vliv na lidi se zvýšenou náchylností k alergiím.

8. Myjte pečlivě chladničku
I v záhybech a rozích uvnitř chladniček se zdržuje voda, ze které by mohla časem vzniknout plíseň. Pravidelně ji omývejte.

9. Instalujte v kuchyni odsavač par
V každé kuchyni to bohužel nejde nebo jen za cenu složitějších stavebních úprav, ale pokud máte tu možnost, instalujte do kuchyně odsavač par, který vyvede páru (a s ní i škodlivé látky, které se při vaření mohou uvolňovat) ven z domu. Platí to zejména pro kuchyně, které mají plynové sporáky.

10. Prach není přítel
Možná máte pocit, že prachovka rozvíří po místnosti prach. Pravda ale je, že antistatická zachycuje alergeny. Použít můžete také hadr z mikrovlákna nebo stírejte prach navlhčeným hadrem.

11. Nenechávejte si doma odpadky
Tam kde je nepořádek se alergenům daří. Vyhazujte staré noviny a časopisy stejně jako třeba předměty, které už neslouží svému účelu a staly se z nich lapače prachu.

12. Čistěte okapy
Kdo má na domě okapy, ví, že jsou čas od času plné spadaného listí a dalšího nepořádku. To vše samozřejmě smícháno ve vodě, což znamená, že se zde velmi dobře množí a šíří nejrůznější alergeny.

13. Boty nechte za dveřmi
Na podrážkách bot se dobře drží nečistoty, které nežádoucím látkám poskytují živnou půdu. Nechávejte boty za dveřmi. Pokud musíte mít boty v bytě, odložte je v předsíni a dobře očistěte podrážky.

14. Nepřelévejte květiny
Pokud přelijete květiny a necháte místo neočištěné, vzniknou zde časem plísně. Také vlhká půda květináčů poskytuje dobré podmínky pro vznik plísní. Proto udržujte místo kolem květináčů čisté a především suché.

15. Dejte si tiskárnu ze stolu
Studie ukázaly, že tiskárny (zejména ty laserové) vypouštějí do ovzduší těkavé látky, které mají negativní vliv na dýchací ústrojí. Proto tiskárnu umístěte v dobře větrané místnosti. Pokud to jinak nejde, umístěte ji alespoň 150 cm od místa, kde často pobýváte.

16. Když nábytek nevoní
Zařídili jste si byt novým nábytkem, který voní „novotou“? Skříňky z dřevěných kompozitních materiálů, jako je dřevodrť, dřevotříska nebo překližka, jsou často vyrobeny za použití těkavých organických látek. Nábytek nalakujte netoxickým lakem, abyste zabránili unikání výparů, nebo ho před instalací nechte týden stát na dobře větraném místě.

17. Odpuzovače hmyzu neškodí jen broukům
Nepoužívejte chemické přípravky proti škůdcům, spreje a repelenty proti škůdcům. Používejte raději mechanické bariéry jako desky či sítě do oken a insekticidy na rostlinné bázi např. pyrethrum.

18. Vyhněte se pohlcovačům pachů
Tak za prvé, žádné pohlcovače neexistují, ještě nebylo vynalezeno nic, co by rozpoznalo příjemný pach od smradu, jde jen o reklamní trik. Jestli se potřebujete zbavit nepříjemného zápachu, zvolte přírodní prostředky místo chemických osvěžovačů, vhodné jsou například éterické oleje. A důkladně větrejte.

19. Cena za krásu
Aerosolové spreje či laky na vlasy vypouštějí snadno vdechnutelný jemný poprašek. Místo nich použijte kuličkové deodoranty, spreje kupujte s mechanickou pumpičkou.

20. Nekuřte
Kouření škodí zdraví a nejenom vašemu. Pokud se zlozvyku nedokážete vzdát, kuřte pouze venku. I když žijete sami, ochráníte svůj organismus na tu dobu, kdy přímo neinhalujete výpary z cigarety.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account