Víte, kde můžete potkat tyto permoníky?

Nepleťte si to s trpaslíky, slovo permoník je odvozeno z německého Bergmännchen („důlní mužíček“) a objevuje se v řadě variant. Permoník je v českém a slovenském folklóru démon obývající a střežící doly. Vyznačuje se velkou hlavou, širokými plecemi a krátkými nohami, oblečení jsou jako horníci a v ruce nosí svítilnu. Svým objevením ohlašují neštěstí, ale také to může znamenat nález žíly drahého kovu a slyšet je pracovat nosí štěstí.
Když horník permoníka potkal, měl jej pozdravit hlasitým a okamžitým ,,Zdař Bůh”, a pokud mu tato bytost vstoupila do cesty a odmítla uhnout, měl ji podlézt mezi nohama.
Na tyto permoníky jsme narazili na naší prohlídce v dole Anna, který je součástí hornického muzea v Příbrami.

Hornické muzeum Příbram je největší hornické muzeum v České republice. Jedná se o rozsáhlé muzeum hornictví se skanzenem budov, historickou a geologickou expozicí a bylo založeno v roce 1886. Umožňuje jízdu hornickým vláčkem po povrchu i podzemím, prohlídky několika kilometrů štol, seznámení se s unikátními parními těžními stroji a rozsáhlou mineralogickou sbírkou či havířským folklorem.

Důl Anna zažil během své historie několik slavných návštěv. Dne 5. června 1810 uskutečnil prohlídku březohorských dolů rakouský císař František I. Habsburský, dne 2. září 1889 Annu navštívil následník rakousko – uherského trůnu arcivévoda František Ferdinand d´Este. Jedna z nejvýznamnějších návštěv se uskutečnila 24. září 1920, kdy na nádvoří dolu Anna přednesl projev k místním horníkům první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Byla to zajímavá a příjemná exkurze, dokonce jsme se projeli důlním vláčkem 260 metrů důlní štolou, která směřuje k ústí jámy Prokop z roku 1832, která se pokládá za jednu z nejhlubších šachet ve střední Evropě.

A co na to místní horníci?

Zdař Bůh!

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account