Vysoký (do roku 1946 a německy Hohenwald) je bývalá osada na severu České republiky ve Frýdlantském výběžku Libereckého kraje. Vlastní osada se nachází jižně od Heřmanic, v údolí mezi Lysým vrchem (643 m n. m.) a obcí Albrechtice u Frýdlantu.
Dne 30. října 1610 se započalo s psaním zdejší obecní kroniky. Mezi dvěma světovými válkami (v letech 1918 až 1938) fungovaly v osadě dvě hospody, jeden obchod a jeden pokrývač. V období od roku 1934 do roku 1945 stálo ve Vysokém 31 domů, jež obývalo celkem 150 obyvatel. Od roku 1642 až do 1894 zastávali funkci starosty příslušníci z rodu Zückerů. Obec patřila pod farnost Vítkov. Byla zde škola, do které chodili i děti z Vítkova.
Větrný mlýn na Lysém vrchu byl postaven v roce 1830. Pruští vojáci ho roku 1866 skoro zničili.
Mohutný rozvoj turistiky na přelomu století přiměl Adolfa Zücklera, příbuzného původního majitele, v roce 1897 ruiny mlýnu opravit a přestavět na rozhlednu. Věž 13 metrů vysoká, ve vrcholu s další sedmimetrovou konstrukcí, umožňovala daleké výhledy do Saska, na hřebeny Jizerských hor a celé panoráma Ještědského hřebenu. Uvnitř rozhledny se nacházelo pohostinství a návštěvníci se zvláště v létě jen hrnuli.
Před první světovou válkou (1913) byl v přízemí sklep a stáj a obydlí Adolfa Zückera, v I. patře ložnice, a v nejvyšším patře hostinská místnost.
Čilý ruch na rozhledně trval do konce druhé světové války, ale s odsunem původního německého obyvatelstva osada Vysoký ztichla úplně.
Postupně se rozpadly i desítky domů, na několika místech zůstaly ještě patrné jejich základy. Původní zahrádky a políčka byly rozorány a půda slouží jako pastviny. Okolo mlýna se na počátku 21. století vybudovaly větrné elektrárny. Objekt mlýna je kulturní památkou České republiky