80

Ano, i toto je povídání o setkání s krajanem. Pro mě ještě mnohem víc, protože Alfons Mucha i moje maličkost jsme se shodně narodili v jihomoravských Ivančicích. Ovšem zatímco já absolutně nic, Alfons Mucha díru do světa udělal! A sakra velikou!
Já se s Alfonsem Muchou “setkala” poblíž městečka Cody, nějakých 80 km od Yellowstonského národního parku ve státě Wyoming. 
Obávám se, že Cody, byť by bylo velice hezké, by nikdo v USA neznal, kdyby nebylo legendární postavy Divokého západu Buffalo Billa. Ten proslavil Cody nejen doma, ale v půlce světa, i u nás. Měla jsem dojem, že v Cody je po něm pojmenované kde co. A věřte mi, že Cody díky Buffalo Billovi opravdu známé je!  Svého krajana si tu velice váží a sám Buffalo Bill se ke svému městu hlásil neméně hrdě.
O to víc mě potěšil vývěsní štít jednoho obchodu s nám dobře známým secesním motivem Alfonse Muchy!
Nechci kritizovat, ale městečko Cody má zhruba 10 tisíc obyvatel, Ivančice nejsou zase o tolik menší. Ale ten potenciál a využití slavného jména slavného krajana to je v těchto městech něco naprosto nesrovnatelného. Ruku na srdce – kdo z vás věděl, že Mucha pocházel z Ivančic? To už spíš víme, že se tam narodil i Vladimír Menšík.
Škoda, veliká škoda pro Alfonse Muchu a především pro Ivančice! Tímto konstatováním “Vančáky” zdravím a přeji jim, aby se dokázali ke svému krajanovi postavit líp než doposud.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account