Jedná se rozhodně o jeden z nejkrásnějších zámků, který jsme kdy v naší zemi navštívili a že jich máme prošlých už velkou řádku. Zde jsme si zakoupili vstupenku na základní prohlídku zámkem, ve které je zároveň zahrnuto již vstupné do zámecké zahrady. Zahrada jako taková je zde totiž zpoplatněna a bez vstupenky se do areálu nedostanete. Vstupné na dospělou osobu vyšlo v letošním červenci na 180 Kč.
Na tomto prohlídkovém okruhu jsme zhlédli reprezentativní a obytné prostory zámku, kde se stýkali diplomatické špičky Evropy a habsburské monarchie 19. století.
Stavba zámku byla zahájena těsně před rokem 1700 bohatým a urozeným hrabětem Janem Dětřichem Petřvaldským, který zámek zamýšlel jako galantní dar své manželce Anežce Eleonoře z italského rodu Collona. Výsledkem několikrát přepracovaného architektonického konceptu je nejčistší příklad italské barokní vily ve středoevropském prostoru. Kolem zámku byla od začátku budována nádherná barokní zahrada.
Význam zámku značně stoupl kolem roku 1900 za vlády hraběte Leopolda Berchtolda. Elegantní a šarmantní majitel působil v rakousko-uherských službách jako diplomat na velvyslanectvích v Londýně, Paříži a Petrohradě. V roce 1908 se na zámku konala pod jeho záštitou schůzka ruského a rakousko-uherského ministra zahraničních věcí, která vedla k politickému rozdělení sfér vlivu na Balkáně a následné anexi Bosny a Hercegoviny rakouskou armádou.
Díky svým schopnostem byl Berchtold v roce 1912 jmenován předposledním rakouským ministrem zahraničních věcí. Z buchlovického zámku bylo poté vytvořeno reprezentativní sídlo, v jehož zdech přední politikové té doby rozhodovali o osudech Evropy. Právě z tohoto období pochází také současná podoba zámku i luxusně zařízené interiéry.