Místo, na které nás, jak jinak, v rámci dovolenkového putování po východní Moravě dovedla keška. Útulná obec Záhorovice skýtá domov pro asi tisícovku místních. Ves, ukrytá mezi Uherským Brodem a Bojkovicemi, se může pochlubit léčivým minerálním pramenem, tzv. kyselkou. První písemná zmínka o obci Zahorowicze pochází z roku 1373.

Pramen byl popsán již v roce 1580 Tomášem Jordánem z Klausenburku. Jedná se o pramen ve východní (horní) části obce.  Původně se pramen nacházel v dutém dubovém kmeni, kterému se říkalo Koráb.

Horní slaný pramen doporučovali lékaři při žaludečních křečích, katarech, tuberkulóze nebo obyčejném zahlenění. V minulosti se místní kyselka vyvážela do obchodů pod označením Záhorovská žaludeční a krční voda, známá byla též jako Kyselka Koráb či Moravská selterská voda.

V roce 1960 byl pramen vyčištěn což zlepšilo jeho kvalitu. V roce 1966 došlo k úpravě pramene, ten byl uzavřen pod novodurový zvon. Zdroj má kapacitu 9 litrů za minutu. Byla postavena nová nástavba a voda je čerpána elektrickým čerpadlem. Práce na jeho úpravě byly dokončeny v roce 1972. Kyselka je hojně využívána nejen místními občany, ale i lidmi ze širokého okolí. Voda z pramene je kvalitní a nezávadná.

Prostor kolem pramene se odedávna nacházel ve stínu staletého akátu, který vyrostl do výše téměř 30 metrů. Jeho stáří bylo kolem 200 let. Strom již zdaleka označoval místo pramene a byl dominantou tohoto místa. V posledních létech začal odumírat a pro bezpečnost občanů musel být odstraněn Na památku byl ponechán jen jeho pařez. Celkově je nyní okolí pramenu pěkně upravené, je zde osázena spousta zeleně, květin. v okolí rozestavěné lavičky. Velmi se nám zde líbilo.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account