Jaro v Severní Indii – Hólí
Zcela nepochybně jeden z nejbarevnějších festivalů světa. Hólí slaví Indové v celé severní části země. Jeden po druhém házejí prášky různých barev, což jednak symbolizuje respekt k pestrosti jara a jednak se tento zvyk vztahuje také k událostem z hinduistické mytologie. Festival obvykle trvá celý den a noc, hýří bezpočtem barev a pro všechny představuje šťastné rozloučení s koncem zimy a přivítání přicházejícího jara.
Lidé v tento den splynou v barevné veselici v živou duhu bez rozdílu kasty či pohlaví. Holi totiž mimo jiné oslavuje absolutní rovnost. Svátek plný rozpustilé nespoutanosti, který má kořeny v Indii, dnes oslavují lidé po celém světě.
Nejmasovější oslavy probíhají na severu Indie, kde se během oslav ulice měst i vesnic zahalí do barevného hávu. Se začátkem oslav se čeká na úplněk, přinášející jarní rovnodennost, který nastává koncem února či března.
Podobně jako ostatní hinduistické svátky má i Holi své kořeny v dávných legendách. Podle jedné z nich si vynutil krutý král Hiranyakashyap neomezenou vládu, prohlásil se za boha a vyžadoval od svých poddaných slepou poslušnost. Jeden z jeho synů, princ Prahlad, to odmítl a uctíval raději boha Višnu. Krále jeho počínání rozlítilo a snažil se vzpurného syna zabít. Ten jeho nástrahám vždy jako zázrakem unikl.
Král tedy požádal svou sestru Holiku, obdařenou zázračnými schopnostmi, aby lstí vlákala prince na hořící hranici a tam jej nechala pohltit plameny. Smrt v plamenech nakonec nalezla králova sestra, potrestaná bohy za svou proradnost. Princ díky pevné víře v boha vyšel z ohně nezraněn. Svátek Holi tak oslavuje nejen příchod jara, ale také vítězství dobra nad zlem.