Když jsme před několika dny byli na výletě v Hejnicích, nemohli jsme už i díky pěknému počasí vynechat návštěvu tohoto malebného lázeňského místa. Navíc v době covidové, jsme byli v centru lázní úplně sami, což se za normálních okolností jen tak nepodaří.
Lázně Libverda (německy Bad Liebwerda) je lázeňská obec na severu České republiky, v okrese Liberec Libereckého kraje. Leží na severní straně Jizerských hor, asi 1 km severně od Hejnic, třináct kilometrů východně od Frýdlantu a protéká jí Libverdský potok, žijí zde zhruba 4 stovky stálých obyvatel.
První zmínka o obci pochází z urbáře frýdlantského panství z roku 1381, jejími tehdejšími obyvateli byli patrně pastýři. Obec se stala známou zejména od 15. století, když se rozšířily pověsti o léčivosti zdejšího pramene.
Samotné lázně však začaly vznikat až ve druhé polovině 18. století za správy Jana Kryštofa Clama, kdy zde vznikala první léčebná zařízení a kdy byl také (roku 1785) podroben chemickým zkouškám nejstarší pramen – Boží voda.
V letech 1786, 1793, 1805 a 1818 byly podchycovány další prameny pojmenované po členech rodiny Clam-Gallasů, vznikly tak prameny Mariin, Vilemínin, Eduardův, Josefinin, Bierbon a Hubertův. Za zakladatele lázní je považován Kristián Filip Clam-Gallas a jeho syn Kristián Kryštof Clam-Gallas.
Lázně se v současné době zaměřují na krátkodobé či dlouhodobé pobyty pro léčení pohybového aparátu, diabetu, kardiovaskulárních, onkologických a neurologických onemocnění.