Černé jezero je největší karové ledovcové jezero na Šumavěa zároveň i největší jezero v České republice, pokud nepočítáme vodní plochy vzniklé s přispěním člověka. Své jméno dostalo podle své zdánlivě černé hladiny. Zbarvení způsobuje 9 metrů vysoká vrstva kalu, tvořený pylem z okolních jehličnanů, který se na dně jezera ukládá po statisíce let. Lesní porost propouštějící na jezerní hladinu jenom minimum slunečního světla pak přirozeně napomáhá dojmu, že jezero je opravdu černočerné jako tma.
Svým ledovcovým původem patří Černé jezero spolu s ostatními šumavskými jezery mezi jediné vodní plochy tohoto typu u nás. Černé jezero nedisponuje žádným viditelným přítokem, je napájeno z podzemních pramenů, které vyvěrají na úpatí nedaleké Jezerní hory. Voda z jezera pak samostatně odtéká Černým potokem do řeky Úhlavy. Maximální hloubka, zdánlivě bezedného jezera, dosahuje úctyhodných 39,8 metrů. Současně je jezero i nejníže položeným ze všech šumavských jezer, nachází se v nadmořské výšce 1008 metrů.
 
Je to dávno, hodně dávno kdy jsem stála na břehu Černého jezera. Bohudík v té době tam nebyl skoro žádný turistický ruch. 
Po roce 1950 bylo jezero zahrnuto do pohraničního pásma a veřejnosti nepřístupné. V šedesátých letech bylo pod dozorem pohraniční stráže opět zpřístupněno. Sezónně zde začala být na počátku sedmdesátých let dvacátého století zajišťována i autobusová doprava.

Rezervace chrání divokou přírodu v okolí dvou největších českých ledovcových jezer – Černého a Čertova. Z břehu Černého jezera je působivý pohled na téměř kolmou skalnatou Jezerní stěnu. Les na nepřístupných místech se podobá pralesu. Na skalách nad Černým jezerem hnízdí kriticky ohrožený sokol stěhovavý, v širším okolí jezera další ohrožené druhy ptáků – kulíšek nejmenší, sýc rousný, jeřábek lesní. Po celém území rezervace se pohybuje kriticky ohrožený tetřev hlušec. Lesem občas projde i rys ostrovid.
Černé jezero je jediným místem v České republice, kde roste kriticky ohrožená šídlatka jezerní. Z břehu ji však neuvidíte, je to vodní rostlina, pokrývající dno v hloubce 2 – 8 metrů.

 Bohužel, lidská devastace a bezohlednost…útočí u na tyto nádherná místa. 
 
Čertovo jezero a Černé jezero. Pověsti i skutečné příběhy, které se vážou k  šumavským skvostům - JenProCestovatele
 
Černé jezero – Wikipedie

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account