Ačkoli to k Máchovu jezeru nemáme daleko a jezdíme tam poměrně často, na toto místo jsme se podívali prvně až na podzim předloňského roku. Do té doby jsme o něm nevěděli.
Autem jsme dojeli až na parkoviště ke kempu Borný a dále se drželi žlutého turistického značení. Cesta až k samému místu je sjízdná jak pro cyklisty, tak i pro rodiny s terénními kočárky, procházku zvládnou bez problémů i menší děti.
Národní přírodní památka Swamp (v angličtině „bažina, močál“) se rozkládá v zátokách na severním a jihovýchodním okraji Máchova jezera. Území je chráněno od roku 1972 (pouze nejcennější část v jihovýchodní zátoce o rozloze 1,45 ha), v roce 2009 pak bylo rozšířeno do dnešní podoby. Předmětem ochrany je slatinné a přechodové rašeliniště s unikátní flórou a faunou, které svým charakterem připomíná nížinnou tajgu. Obě části chráněného území spojuje naučná stezka Swamp, která začíná v nedalekých Doksech. My tedy zatím prozkoumali jen jednu část této zajímavé lokality.
Na území se nacházejí společenstva rostlin typická pro přechodová rašeliniště s výskytem mnoha chráněných či ohrožených druhů – např. hrotnosemenky hnědé (jediná lokalita v ČR) a bílé, masožravé rosnatky okrouhlolisté, klikvy bahenní, leknínu bělostného či orchidejí hlízovce Loeselova a měkkyně bažinné. Zcela výjimečný je výskyt řas, kterých tu bylo zaznamenáno téměř 400 druhů – některé zde byly dokonce popsány jako zcela nové druhy. Právě vlhké prostředí chudé na živiny a vlastnosti zdejší rašeliny (zejména její pH) jsou hlavní faktory, proč se jedinečná flóra vyskytuje právě zde a ne na jiných místech v okolí Máchova jezera.
Z chráněných živočichů zde můžete pozorovat např. bukače velkého, motáka pochopa nebo ledňáčka říčního. Významný je i výskyt některých druhů hmyzu – např. severských druhů brouků či vzácné vážky jednoskvrnné a běloústé. Setkat se zde můžete i s ještěrkou živorodou a poměrně hojnou zmijí obecnou.
Pokud se někdy zatouláte do okolí Máchova jezera, určitě si prohlídku této lokality nenechte ujít.