Toto místo bylo asi jedno z nejzajímavějších, které jsme navštívili při našem putování Vysočinou. Malý skanzen, o kterém se zmiňovala jedna z keší. Měli jsme štěstí, byť ten den bylo zavřeno, tak našeho stojícího auta na návsi si všiml zdejší pan starosta, který je zároveň i průvodcem v tomto skanzenu a navíc provozuje asi ten nejmenší krámek s potravinami (co si jen dovedeme představit) a k tomu ještě má i malou hospůdku. A tak slovo dalo slovo a my jsme již po chvíli stanuli uvnitř skanzenu a vyslechli si velmi zajímavé povídání, jak o tomto místě, tak i o životě ve vsi.
Celou prohlídku jsme pak zakončili nákupem mouky v obchůdku, abychom podpořili místní mlynáře.
Už v roce 1591 se na statku v Pohledi v havlíčkobrodském okrese usadil rod Michalů, který ho později vykoupil od vrchnosti. V 50. letech minulého století užívalo hospodářskou část místní družstvo a celý objekt chátral. Když zemřel před miléniem poslední mužský potomek, jeho dcery prodaly statek obci Pohleď. Po rekonstrukci byl pak celý areál prohlášen za kulturní památku a o deset let později za národní kulturní památku.
Usedlost má dvůr lemující obytnými a hospodářskými stavbami. Mezi obytné části patří síň, světnice, černá kuchyň a komora. Z hospodářských je to chlév, špejchar, kolna na nářadí, sklepy, studna a stodola. Ve dvacátých letech 20. století dokonce ještě přistavěli výminek.
V místě se chovají zvířata původních českých plemen a návštěvníci se tu dozví, jak se dříve žilo. Kromě selského muzea, které ukazuje život po staročesku, se tu konají akce například v období Vánoc nebo Velikonoc.