Mezi Máchovým jezerem a Novozámeckým rybníkem se nachází obec Jestřebí. Na kopečku se tyčí zdálky viditelná skála, která je pozůstatkem kdysi mohutného skalního hradu. Ve středověku stál uprostřed močálů jakýsi skalní hřib, na kterém bylo opevněné sídlo. Do dnešních časů se dochovala asi jen čtvrtina skaliska.
První zmínka o hradu Jestřebí se vyskytuje v predikátu ronovce Hynka z Jestřebí v roce 1296. Po roce 1300 hrad na nějakou dobu z písemných pramenů mizí a znovu se objevuje v roce 1403 v predikátu Jindřicha Berky z Dubé. V 15. století několikrát změnil majitele, nejprve přešel do rukou Smiřických a v roce 1480 pak Vartemberků. K roku 1546 je poprvé hrad Jestřebí uváděn jako pustý.
Skála s obrovskými převisy byla výhodným místem pro opevněné osídlení. Podle vyobrazení z 19. století hrad skutečně budil dojem jestřábího hnízda.
Do dnešních časů se dochovaly vlastně jen dva skalní suky. Odborníci odhadují, že tři čtvrtiny rozlohy původního hradu jsou již pryč. Přístupná je pouze menší skála. Stoupá se na ni po prudkém schodišti ve věži, která zřejmě bývala hradní studnou. Vyhlídka ale stojí za návštěvu.
Bohužel nyní v zimním období není vyhlídka přístupná a tak si sem musíme udělat výlet někdy v sezoně, abychom si užili slibovaných výhledů. Hezky zde ovšem bylo i nyní, kdy krajinu zasypal čistý sníh.