Zatímco ještě na jaře si nikdo neuměl příliš představit, jak příchod koronaviru promění způsob cestování a na jak dlouho, dnes už o tom máme celkem jasnou představu. Je evidentní, že se situace nemění jen na pár měsíců či na rok, od této chvíle už budeme navždy cestovat trochu jinak. Co si pod tím představit, na co se připravit a jak se s tím naučit žít?
Po několika prvních týdnech života s koronavirem, kdy země zavíraly hranice, jsme zjistili, že cestovat stále lze, jen člověk, ale i veškeré služby v cestovním ruchu musí být opatrnější. Naštěstí na novou situaci hotely, aerolinky, cestovní kanceláře i samotné turistické destinace začaly brzy reagovat. „Zatímco ještě na jaře zněla otázka, zda cestovat či nikoli, po několika měsících víme, že nejen čeští turisté cestovat chtějí, jsou ochotni se přizpůsobit novým pravidlům, a proto teď všichni řešíme něco jiného – jak a kam cestovat,“ popisuje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková, jak se v letošním roce cestování proměnilo.
Nový způsob výběru
„Dříve mohl každý vyrazit kdykoli a kamkoli, záleželo jen na tom, kdy si může vzít dovolenou, nebo jestli má na cestu svých snů dost financí, dnes se jako první ptáme, jaká je bezpečnostní situace v dané destinaci, jaká jsou na cestě omezení a kam je nejrozumnější se vydat,“ naznačuje Řezníčková, jak se změnil způsob výběru destinací a dodává, že tato nová povinnost nás paradoxně nutí zjišťovat si o nové destinaci více informací, než jsme byli zvyklí dříve, a zároveň to dává možnost jiným destinacím, než bylo ještě do loňského roku zvykem.
„I cestování našich klientů se už lehce proměnilo. Například do Egypta se nejčastěji létá na podzim, ale letos je o něj velký zájem i v zimě. Stejně tak obvykle letní Řecko letos posunulo sezónu až na podzim. Také pozorujeme, že ti, kdo by za normálních okolností vyrazili například do Thajska či na Srí Lanku, volí teď snadněji dostupný Zanzibar, kde nemusí po příletu do karantény. U něj evidujeme dokonce čtyřnásobný nárůst,“ poznamenává Řezníčková. Kvůli letošní absenci nabídky zájezdů do Turecka a nějakou dobu také do Egypta, trhalo letos rekordy Tunisko, kam Češi létali až do listopadu.
Přirozeně už necestujeme tolik jako před rokem, a proto si každé cesty mnohem více vážíme. Ti, co byli ještě loni spokojení jedině pláži podobné té seychelské, letos nadšeně vypráví o dovolené v Itálii. Kvůli nařízeným rozestupům už se během cestování roku 2020 nesetkáte s velkými davy, což umožňuje si jinak přelidněná místa lépe užít. Vždyť jedním z prvních opatření, které hotely zavedly, bylo snížení kapacity obsazenosti na polovinu. To samé platí o hotelových plážích, restauracích i návštěvách památek. Jde o jednu z věcí, která dost možná zůstane v určité formě zachována i po zklidnění koronavirové situace.
Nakazit se v letadle? Téměř nemožné
Jakmile se teď vydáte na cesty, budete se pohybovat v nebývale čistém prostředí. Všechny veřejné prostory, dopravní prostředky či letiště nebo třeba obchody se neustále dezinfikují, lidé jsou většinu času chráněni rouškou. Odborníci na cestování předpovídají, že i to je jedna z výhod, které do nějaké míry zůstanou platná už napořád.
Americký zpravodajský server CNN dokonce uvádí, že díky všem bezpečnostním opatřením je riziko, že se nakazíte přímo na palubě letadla, překvapivě nízké. Pokud je let plně obsazený, je tato možnost jen 1 ku 4300. Jestliže ale aerolinky nechávají prostřední sedadlo neobsazené, je riziko jen 1 ku 7700.
Na vlastní pěst? Raději s cestovkou
Kvůli často se měnícím pravidlům cestování roste důvěra v cestovní kanceláře a další zprostředkovatele dokonce i u těch cestovatelů, kteří jinak vždy jezdili na vlastní pěst. Tento nový trend pozoruje jak zkušenost agentury Invia, tak například magazín Condé Nast Traveler. „Je samozřejmě snazší cestovat s takovým partnerem, který vám na dovolené pomůže vyřešit nová opatření či omezení. To je důvod, proč se teď i mladí lidé rádi obracejí na cestovní kanceláře. Důvodem jsou také nové služby, jako je například pojištění proti Covidu, test v ceně zájezdu, nebo třeba možnost změnit zájezd i týden před odjezdem, což je součástí některých nabídek na léto 2021. S cestovkou máte často také nárok na vrácení peněz v případě zrušení zájezdu, což vám při cestě na vlastní pěst nikdo nezaručí,“ vysvětluje Řezníčková.
Ideální destinace současnosti?
Uvážíme-li všechna nová pravidla a opatření, jsou vůbec nejlepší destinací současných dní Maledivy, přestože jsou určené spíš movitějším cestovatelům. „Celkově jsou Maledivy známé svým soukromím, což v souvislosti s faktem, že sem všichni letí otestovaní, znamená, že je prakticky nulová šance, že se tu můžete nakazit. Každý tu bydlí ve svém bungalovu, a nepotkává se tím pádem v jednom blokovém hotelu,“ doporučuje Řezníčková.
Revoluce 2020: Rok, kdy se začalo cestovat jinak
-
Zřícenina hradu Řebřík u Líšné
MarieNogolova||Cestování
Zaniklý hrad Řebřík se nachází na skále nad kostelem sv. Petra u Líšné. Vznikl koncem 13. století, poprvé se...
-
Světová NEJ
Lenka Hudečková||Cestování
Elbrus – nejvyšší hora Evropy Elbrus je s výškou 5642 metrů nad mořem nejvyšší horou Kavkazu a Ruska. Podle některých...
-
Lom Olšovec
Jaroslava Korpášová||Cestování
Asi 7 km od Hranic na Moravě leží směrem na sever nevelká obec Olšovec, na jejímž sv okraji při...
-
Průrva Ploučnice
Jiří Hudeček||Cestování
Když nám naši přítelé říkali o tomto místu, slyšeli jsme to poprvé. Byli jsme tedy zvědavi a těšili se.Když...
-
Bílé kameny
Jiří Hudeček||Cestování
Nastal čas, kdy se nám zastesklo po vnoučkovi, a tak jsme se vydali do Liberce. I když byla hrozná...
-
Česká NEJ
Lenka Hudečková||Cestování
NEJ – památky Nejdelší a nejkomplikovanější skalní hrad – Pantheon (Vranov) v Českém ráji Nejvýše položený hrad – Hrad Vítkův Kámen (Vítkův Hrádek),...
-
Zámecký park…H. Týn
Jiří Hudeček||Cestování, cestování, památky
Využili jsme nádherný den a jeli se také podívat do Horšovského Týna na zámek a já se těšil hlavně...
-
Obora Lány
Jaroslava Korpášová||Cestování
Lánská obora leží z největší části v katastrálním území obce Lány – jihozápadně od ní, ale zasahuje i na území obcí Ruda, Zbečno, Běleč a Lhota....