Rabštejn – doložený už roku 1269 – leží 15 km severozápadně od Plas v Žihelské pahorkatině. Opevněné podhradí bylo roku 1337 povýšeno na město a ve 20. století se svými několika desítkami obyvatel je označováno jako nejmenší evropské městečko. V jeho okolí jsou lomy na střešní břidlici – starý rabštejnský most je z části také z břidlice postaven. Administrativní součást dnes tvoří i obec Manětín, která je 7 km severozápadně od Rabštejna. Údolí Střely je značně romantické a vede jím 7 km dlouhá naučná stezka. Samotné městečko má roubené a hrázděné domy, klášterní kostel od Anselma Luraga a barokní zámek na skalnatém ostrohu. Kamenný most v Rabštejně byl pravděpodobně postaven za Oldřich Pluha z Rabštejna, finančníka krále Jana Lucemburského v letech 1335-1340. Vedla přes něj zemská stezka z Chebu na Loket, Žlutice, Rakovník a Prahu. Most je z hrubozrnného pískovce (dolní část mostu je z hladce opracovaných kvádrů) i neopracovaného lomového kamene (horní část mostu) a břidlice, když horní část parapetní zídky je kryta žulovými deskami. Pilíř je opatřen ledolamem, délka mostu činí 55 metrů, šířka 4,3 metru a mostovka je odvodněna sedmi žlábky. Oblouky mají šestimetrovou světlost. Socha z mostu (pravděpodobně pozdější – z doby baroka) byla přenesena na nedalekou skálu. V samotném Rabštejně býval údajně mezi dvěma věžemi ještě “Kožený” most.

Není to žádný gigant, ale dát ho do pořádku bylo náročnější, než by člověk čekal i u podstatně větších staveb. Po více než třech letech skončila obnova pětapadesát metrů dlouhého historického mostu v Rabštejně nad Střelou, jednoho z nejstarších v Česku.

Rekonstrukce odstartovala už v březnu roku 2017 a loni byl slavnostně otevřen.

Most je oblíbeným cílem nejen turistů, ale i filmařů. Například režisér Jiří Strach zde natáčel pohádku Svatojánský věneček a pro svůj klip si ho vybrala i skupina Depeche Mode.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account