Pramen Labe je podle literárních údajů známý nejméně pět století. V blízkosti pramene probíhala již v dávné minulosti zemská stezka, tzv. Česká stezka spojující Čechy se Slezskem. Patřila mezi nejstarší obchodní solné stezky a v roce 1684 ji použil i hradecký biskup Jan z Tallenbergu a pramen Labe dne 19. září vysvětil. O další vysvěcení pramene se postaral vrchlabský děkan V. Weber roku 1884.

Symbolický pramen Labe leží na Labské louce v nadmořské výšce 1384,5 metrů. Nachází se asi 800 metrů severozápadně od Labské boudy a 500 metrů od státní hranice s Polskem. Během let již prodělal řadu úprav. V současnosti je opatřen betonovou skruží, do které jsou přiváděny prameny ze skutečného pramene. V roce 1968 tu byly umístěny barevné znaky 26 velkých měst, jimiž Labe od pramene až po ústí protéká.

Skutečný pramen Labe se nachází nedaleko. Je uschován v hřebenové rašelině mezi porosty kosodřeviny a trav. Zůstává nedotčen a je ukryt o něco výše než symbolický pramen.

Naše největší řeka pramení na Labské louce v nadmořské výšce 1.386 metrů. Od pramene teče k Labské boudě a odtud prudce padá Labským vodopádem do Labského dolu. U Dívčích lávek se obrací k jihu, zleva přijímá Bílé Labe a za Špindlerovým Mlýnem vtéká do Labské přehrady. Ta byla postavena v prostoru Krausových bud v letech 1910 – 1913 a má ochrannou funkci dalšího toku Labe před záplavami – reguluje průtoky při velké vodě. Z přehrady teče Labe úzkou Labskou soutěskou směrem k Vrchlabí a vydává se na zbytek své 1.154 kilometru dlouhé pouti Evropou.

K prameni Labe můžete zvolit turistickou stezku ze Špindlerova Mlýna, Harrachova i Rokytnice nad Jizerou.

 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account