Poštovní štola se nachází zhruba 6 km jižně od města Zlaté Hory, pod Příčným vrchem. První zmínka o štole pochází z roku 1513. Největšího rozvoje důlní činnosti na tomto díle bylo dosaženo ve druhé polovině 17. století, kdy se zde těžily kyzovité měděné rudy, později pyrit.
Památkově chráněná Poštovní štola patří k nejzachovalejším důlním dílům v okolí Zlatých Hor. V podzemí se dochovaly cenné pozůstatky hornické činnosti – ručně sekané chodby a komíny, původní dřevěné potrubí, zbytky důlního čerpadla, korýtka na odvádění důlní vody, nástroje jako dláta nebo želízka. Cenný je sklad naštípaných polen dřeva, který dokládá těžbu takzvaným sázením ohně.
Doslova fascinující jsou barevné náteky na zdech – nejpozoruhodnější je modrá barva na stěnách, kterou vytváří je alofán, neboli sirníky mědi, bílý povlak jsou sirníky zinku. Tvoří je voda, která prosakuje skálou a obohacuje se o tyto látky. Nachází se zde i podzemní jezírko, které vzniklo odkapáváním vody na zem několik desítek let. Svůj název štola získala díky tomu, že se zde podle pověsti propadl poštovní kočár.
Doporučujeme rezervaci prohlídky předem.
Nová trasa Poštovní štolou
V roce 2018 (červen) došlo k rozšíření prohlídkové trasy, která je obohacena o další unikátní prostory. Uvitíte ručně vytvořené chodby a komíny, dřevěnou zakládku, která podle dendrologického průzkumu pochází ze 17. století, nejstarší předměty pocházejí z roku 1609. Archeologové při svém průzkumu popsali asi 600 artefaktů. Nejpozoruhodnějším prvkem v podzemí je modrá alofánová výzdoba. Na trase se představí i replika historického dřevěného čepadla, které ve středověku chránilo důl před zaplavením a odvádělo z něj přebytečnou vodu. Trasa je dlouhá asi kilometr, prohlídka zabere cca 1,5 hodiny.