Domnívám se, že nebude Čecha, který tuto skálu nezná či nikdy neviděl. Minimálně jí znáte z dnes již  legendární pohádky Pyšná princezna.

Nalézá se v obci Prácheň, na půli cesty mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem.

Národní přírodní památka Panská skála je geologická lokalita, na které se nacházejí kamenné varhany vzniklé sloupcovou odlučností čediče při tuhnutí magmatu, které bylo obnažené vlivem lidské těžební činnosti do současné podoby.

Původně zde bylo asi 30 m vysoké holé návrší s trojicí křížů na vrcholku, nazývané Kalvárie nebo Křížový vrch. Již před koncem 18. století se na něm lámaly čedičové sloupy, které se v té době používaly na dveřní, okenní či jiné sloupky. Při lámání byla postupně odhalena pozoruhodná vnitřní stavba vršku, tvořeného štíhlými čedičovými sloupy. Pravidelně vyvinuté čtyř – až šestiboké sloupce jsou až 15 metrů dlouhé a v průměru mají okolo 20 – 25 cm. Uprostřed návrší stojí téměř svisle, ale směrem do stran se postupně sklánějí, a protože jsou uspořádány podle výšky jako píšťaly varhan, říká se skále lidově „Varhany“.

V roce 1953 byla skála prohlášena přírodní rezervací.

Dnes má Panská skála statut národní přírodní památky a je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Čechách, dobře známým i geologům v zahraničí.

Pěkný kruhový výhled do okolí částečně kazí pohled na nedaleké obrovské asfaltové parkoviště, které zde bylo v roce 2006 vybudováno.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account