Doslechla jsem se o naučné stezce Dubeč – Uhříněves. Je dlouhá 5,5 km a její převážná část vede po rovince, většinou přes travnaté plochy  a lesíky. Kája jel na své koloběžce, potkávali jsme i lidi s kočárky, mělo by se to zvládnout v pohodě. Naučná stezka většinou bývá označena jinak, ale nenechte se zmást a vyrazte po modré turistické značce. 
Její první zastavení Dubeč – u tvrze je u Domu s pečovatelskou službou Harmonie v Dubči. My jsme přijeli na místo autem a nechali ho zaparkované zdarma v přilehlé ulici. Dá se sem ale dostat i autobusem – zastávka Dubeč, linka č. 111, 329. Když sestoupáte po pár schodech dolů do areálu uvidíte zbytky renesanční tvrze, Tvrz vznikla před rokem 1508 a zažila mj. jednání poselstva Rudolfa II s jeho bratrem Matyášem. Od roku 1623 pustla. 
Druhým zastavením je lom v Dubči. V 19. a 20. století se zde těžil kámen. V 50 letech 20 stol. zde byly v rámci archeologického výzkumu nalezeny zbytky keramiky vyráběné kočovníky. Díky tomu byla oblast prohlášena za archeologickou kulturní památku. Lom jsem si prohlédla až zblízka u zastavení č. 7 Pod lomem
Přicházíme k rybníku, kde narazíme na zastavení č. 3 Rybník v Rohožníku. U něj možná potkáte pár rybářů, kteří v tichosti sní o velkém úlovku 🙂 Pokud máte starší pečivo, tak ho vezměte, můžete nakrmit labutě a kachničky. Kája si v Říčanském potoku chvilku pouštěl “klacíky” (lodičky) a protože dole u potoka nikdo nebyl, odpočinul si alespoň od roušky.
4. zastavení Přírodní park Říčanka….. bohužel text přečmárán vandaly. Tento park si dosud uchoval ráz venkovské krajiny, kde se střídají pole, louky a rybníky s většími i menšími lesními porosty. Součástí parku je zvláště chráněné území Obora v Uhříněvsi – komplex lužního lesa s bohatým keřovým a bylinným patrem.
5. zastaveni – Přírodní památka Rohožník 
 
6. zastavení – U pravěkého sídliště – seznamuje s výsledky archeologického výzkumu, historií pravěkého sídliště, podobou okolní krajiny v minulosti. 
 
7. zastavení Pod lomem – máte možnost si lom prohlédnout pěkně zblízka
 
 Od lomu pokračujeme dál pěšinkou. Zdání klame, sami jsme tam ten den nebyli… Ba naopak, chvilkami jsme potkávali hodně lidí, skupinek a někteří ani neměli roušky. Smutné vidět, jak malé děti roušky mají a někteří dospělí si s tím hlavu nelámou a roušku si nenandají. Byla jsem i myšlenkami u pracovníků první linie. Klobouk dolů před vámi!
 
8.
 
zastavení – Na břehu Říčanky – Říčanka aneb Říčanský potok. Délka toku 21,4 km. Pramení u obce Tehov ve Středočeském kraji, v Běchovicích se vtéká do Rokytky.
 
Dříve než přijdeme k dalšímu zastavení narazíte na farmu s výběhy pro zvířata. My jsme si doslova z očí do očí prohlédli koně a mohli jsme si je pohladit.  Jedná se o experimentální farmu, která je provozována odd. etologie Výzkumného ústavu živočišné výroby. Jsou zde chování mj. i jeleni evropští, ale ty jsme zde neviděli.
 
9. zastavení U Podleského mlýna – Původní Podleský mlýn byl funkční až do 50. let 20. století, v letech 2012–2013 byl zbořen a nahrazen novostavbou. Z původního objektu se dochovala pouze stodola z poloviny 19. století, stojící samostatně na západní straně. Celý objekt s pozemky pod hrází patří Výzkumnému ústavu živočišné výroby (VÚŽV), který tu provozuje experimentální farmu. (wiki)
 
10. zastavení U rybníka Podlesák –  vyfocené nemám 🙂 asi jsme přehlédli, když jsme se kochali velkou vodní plochou. Seznamte se – Podleský rybník. Podle seznamu rybníkůje druhým největším rybníkem v Praze.Byl vybudován pravděpodobně na začátku 16 stol. Roku 1919 byly u rybníka zřízeny říční lázně. Ke koupání jej údajně využíval i prezident T. G. Masaryk, protože se nacházel blízko jeho letního sídla na zámku Koloděje. Na hrázi rybníka se nachází památné duby. 
 
 
11. zastavení Na břehu rybníka
 
12. zastavení – Na okraji obory – aneb příjemná procházka lesní oborou, kde opět máte pocit, že ani nejste v Praze
 
13. zastavení – U židovského hřbitova – Byl pravděpodobně založen v první čtvrtině 18. stol. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Zachovalo se asi 300 náhrobních kamenů.
 
 
 14. Naučná stezka – Obora v Uhříněvsi 
 
15. poslední zastavení naučné stezky  – Uhříněves
 
Protože  už bylo hodně hodin, rozhodli jsme se, že zpět pojedeme autobusem ze zastávky Picassova, která se nachází v těsné blízkosti zastavení č. 15 naučné stezky.  Autobus č. 228 nám měl jet až za dvacet minut. Sluníčko pálilo, tak koupil tatínek Kájovi zmrzlinu od obchůdku Victoria delikatesy, který se nachází na opačné straně než je zastávka. Byla moc dobrá a stála 27 Kč velká, 19 Kč malá.
 
Vystoupili jsme na zastávce Lázeňka. Cestou zpět k autu jsme šli opět kolem rybníku v Rohožníku,
 
 
více fotek a informací  : https://nasetipynavylety.blogspot.com/2020/04/naucna-stezka-dubec-uhrineves-praha.html
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account