Tento skanzen a Betlém v Hlinsku byly naším hlavním výletním cílem první srpnovou sobotu. Zde jsme s manželem sice již jednou byli, ale před mnoha lety a vzhledem k tomu, že skanzeny mám opravdu velmi ráda, využili jsme možnosti a s chutí se sem podívali znovu.

Zakladatelem expozice lidové architektury a technického stavitelství na Veselém Kopci byl Luděk Štěpán (1932 – 2017), dobrovolný památkář v okrese Chrudim a v letech 1982–1992 jeho vedoucí, po profesionalizaci muzea s názvem Soubor lidových staveb Vysočina. V průběhu existence muzea do sídelní lokality přeneseno vícero významných památek lidového stavitelství z různých míst Českomoravské vrchoviny, například v roce 1985 mělo muzeum již 25 objektů představujících lidové stavby z Hlinecka, okolí Poličky a Litomyšle. Na výstavbě exponátů spolupracovali také dobrovolníci z Dřevíkova, Svobodných Hamrů, Veselého Kopce i jiných míst.

V současnosti Veselý Kopec známý zejména jako muzeum v přírodě a k vidění je zde více jak 30 objektů. které dohromady tvoří osadu s volně rozptýlenou zástavbou. Zdejší expozice přinášejí svědectví o životě a práci drobných rolníků od první poloviny 19. století do poloviny 20. století. Zemědělské usedlosti doplňují nejen drobné vesnické stavby (špýchar, chlívky, haltýř apod.), ale i lidové technické památky na vodní pohon. Nejvýznamnější z nich je vodní obilní mlýn přenesený na základy původního veselokopeckého mlýnu.

Najdete zde také čtrnáctibokou stodolou z roku 1680 ze Sádku u Poličky, o kus dál stojí maringotka starých loutkářů se sbírkou staré zemědělské techniky. Za vidění stojí i statek z Mokré Lhoty u Nových Hradů s krásným, blankytně modrým klasicistním průčelím, roubeným špýcharem a kolekcí zemědělských strojů, a usedlost U Pilných s velkým dřevěným holubníkem, kterou si už mnohokrát vybrali čeští filmaři. Natáčely se zde například pohádky Nesmrtelná teta či Lotrando a Zubejda.

Z dalších zajímavých objektů můžeme jmenovat např. sušky, bělidlo, včelín a zvoničku, ve spodní části, v údoli Chrudimky zaujme jistě vodní mlýn či pila.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account