Podještědské muzeum v Českém Dubu je umístěno v architektonicky velmi hodnotném objektu neorenesanční Blaschkovy vily, upravené ve stylu historizující secese, kterou nechal v l. 1880-1881 vystavět významný českodubský textilní průmyslník Franz von Schmitt pro svého zetě a budoucího firemního nástupce Konrada Blaschku.

Interiér vily byl přestavěn v roce 1906 podle projektu vídeňského architekta Wilhelma Klingerbergera, který do původní neorenesanční budovy vložil monumentální secesní halový prostor s mohutným schodištěm a ochozem, osvětlený dominantním francouzským oknem. Kromě několika dochovaných unikátních historických místností, typických zejména svým dřevěným obložením, se dodnes zachovala také velká část původního vnitřního vybavení vily.

Muzejní sbírky:

Kromě původního mobiliáře objektu tzv. Blaschkovy vily a historických sbírek souvisejících s rodinami českodubských podnikatelů Schmittů a Blaschků, tvoří rozsáhlý  muzejní fond, vybudovaný v průběhu téměř stoleté existence muzea, sbírky národopisné, zaměřené na oblast Podještědí (mj. nábytek, nádobí, kroje a výšivky, malby na skle, zemědělské a řemeslné nástroje), historické (historie lokality, významné osobnosti Českodubska, místní judaika), mineralogické, geologické a paleologické (mj. Fendrychova mineralogická sbírka s velkou geologickou mapou), archeologické (mj. Loudova archeologická sbírka a sbírka nálezů z výzkumu českodubské johanitské komendy a jejího bezprostředního okolí), přírodovědné (mj. Holubův herbář a sbírka motýlů) a mnohé další.

K nejvýznamnějším součástem sbírkového fondu patří také sbírky literární a umělecké, zejm. soubor pozůstalosti spisovatelky Karoliny Světlé, který je jedním z nejobsáhlejších literárně historických souborů v České republice, a pozůstalosti dalších významných osobností spjatých s Českým Dubem, např. spisovatele Františka Křeliny, malíře a grafika Petra Dillingera či zakladatele českodubského muzea a lidového sběratele Václava Havla.

Nedílnou součástí muzejních sbírek je též obsáhlá muzejní knihovna s cca 5000 svazky, která obsahuje i staré tisky z 16. až 19. století.  

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account