Cestování bude zase o něco zábavnější a pestřejší. Od 23. srpna se opět začíná jezdit do Tuniska a 1. října se po dlouhé době otevírají také hranice ostrovního státu Mauricius. Zatímco Tunisko už Češi dobře znají, Mauricius teprve začínají objevovat. Proč stojí za to sem vyrazit a kdy je ten nejlepší čas?
Mauricius je tropický ostrov, a tak se můžete spolehnout, že moře tu má příjemnou teplotu celoročně. Protože se sem jezdí především za odpočinkem na pláži, bývá za hlavní sezónu označováno období mezi lednem a dubnem, kdy je tu nejtepleji a teploty šplhají nad 30 stupňů.
Podnebí tu samozřejmě ovlivňuje i období deště, nejvýrazněji v lednu a únoru, i když prší nejvíce ve vnitrozemí, na pobřeží méně. Chcete-li tedy ostrov také trochu procestovat, přijeďte raději na podzim, kdy bude i v centrální části ostrova méně deštivo a navíc teploty budou příjemnější.
Ideální pro alergiky
Na druhou stranu díky dešťům je tu celoročně vysoká vlhkost vzduchu, a tak je tu ideální prostředí pro alergiky a astmatiky. Nejvyšší vlhkost panuje v centrální části, kde dosahuje až devadesáti procent, na zbytku území a na pobřeží dosahuje asi pětasedmdesáti.
Přestože se Mauricius turistům znovu otevírá až 1. října, Češi už zájezdy nakupují. „Prodali jsme už desítky dovolených na zimu, ale zvýšený zájem o Mauricius ještě čekáme právě s jeho otevřením. Momentálně u nás lze například zájezd na 9 dní s polopenzí sehnat už za 26 tisíc korun,“ popisuje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Zatím se předpokládá, že od 1. října budou na ostrov moci volně přicestovat plně naočkovaní s tím, že se po příletu prokáží PCR testem, který není starší 72 hodin. Bez očkování je sice možné přijet, ale je nutné nastoupit čtrnáctidenní karanténu v hotelovém resortu.
Nejkrásnější pláže
A co byste si na Mauriciu rozhodně neměli nechat ujít? Během první návštěvy rajského ostrova Mauricius vás nejspíš ani nenapadne přemýšlet nad tím, která ze zdejších pláží je považována za tu nejkrásnější. Nádherné jsou totiž úplně všechny. Jen některé mají něco navíc. Téměř šest kilometrů dlouhá pláž Pointe aux Piments nabízí dlouhé úseky pokryté jemným bílým pískem, romantické zátoky i mohutné lávové kameny. Zdejší korálový útes je považován za jeden z nejkrásnějších. Zdejší druhová rozmanitost podmořské fauny i flóry dala vzniknout prvnímu mořskému národnímu parku na ostrově. „Za návštěvu stojí také zajímavá pláž u Mysu neštěstí. Zaujme křišťálově čistou vodou, pěknou kapličkou i stánky s pestrým výběrem tradičních mauricijských delikates. Zkušení potápěči sem míří za vraky dávno potopených lodí,“ doporučuje Andrea Řezníčková.
Jen pět minut jízdy od známého letoviska Grand Baie najdete Mont Choisy Beach. Tvoří ji dlouhý oblouk, lemovaný hustým palmovým porostem. Azurově zbarvený oceán doplňuje písek konzistence hladké mouky i množství stánků se suvenýry či občerstvením. A také menší hinduistický chrám. Během víkendu sem míří velké množství místních obyvatel. V podvečer se tak pláž promění v jeden velký piknik. Bělostnou pláž La Morne korunuje dramatický vrchol stejnojmenné hory, která je zřejmě nejfotografovanějším místem celého ostrova.
Kam na výlet
Rozhodně musíte vidět duhové písečné duny Chamarel. Jedinečný přírodní jev se nachází v horské oblasti, skrytý mezi kávovými plantážemi. Malý kousek země je tu pokryt písečnými dunami v několika různých odstínech, které jsou způsobeny vysokým obsahem hliníku a železa. Poblíž vesničky Chamarel, v národním parku Black River Gorges, najdete také skalní převis ze kterého padá říčka St. Denis do nitra kráteru.
„V národním parku Le Val se snoubí krásná příroda s množstvím atrakcí pro děti i dospělé. V areálu o rozloze 2 800 hektarů jsou k vidění jezírka ve kterých mohou návštěvníci spatřit krevety, úhoře a další tropické sladkovodní ryby. Množství rybníčků, palmových hájů i skleníků s exotickými květinami přímo vybízí k relaxaci. Park je hustě osídlen opicemi, pestrobarevnými ptáky i majestátními suchozemskými želvami. Součástí areálu je také půjčovna loděk, hřiště na minigolf a stylová kreolská restaurace,“ popisuje Řezníčková.
Odjet byste neměli, dokud neochutnáte proslulý mauricijský rum. Nejznámější destilerie na ostrově je La Rhumerie Chamarel, která destiluje rum z vlastní cukrové třtiny. Zajděte se podívat, jak celý proces probíhá, zjistěte, čím je místní rum výjimečný a na konci prohlídky si užijte ochutnávku.
Mauricius se otevírá turistům. Co od tohoto ostrova čekat?
-
Lotos indický – symbol čistoty a životní moudrosti
Naděžda Křičenská||Cestování
Lotos indický ( Nelumbo nucifera) je vytrvalá vodní bylina s větvenými oddenky. Listy vyčnívající z oddenku...
-
MILÍŘE
Jiří Hudeček||Cestování
V Liberci, kde jsme byli navštívit dceru s vnoučkem a tatínka, bylo v našem bloku připraveno několik výletů. Jedním...
-
Česká NEJ
Lenka Hudečková||Cestování
Labe u Hřenska – přírodní bod s nejmenší nadmořskou výškou V okrese Děčín se nachází obec Hřensko, která...
-
Chráněná území Libereckého kraje
Jaroslava Korpášová||Cestování
Přírodní rezervace Podtrosecká údolí je tvořena vidlicovitě se sbíhajícím údolím Jordánky a středního toku Žehrovky, včetně bočních údolí v úseku...
-
Himálajská radost – Není dárek jako dárek
MOSTProTibet||Cestování
Radost uděláte pod svým vánočním stromečkem. A k tomu můžete udělat radost i v Himálaji. Tibetským dětem, seniorům nebo nomádům. Záleží,...
-
10. květen 1912 – Dokončení chaty a vyhlídkové věže na Pradědu
Jaroslava Korpášová||Cestování
Nejvyšší horu Jeseníků – Praděd – si dnes už neumíme představit bez moderního televizního vysílače. Pro starší generace ale...
-
Fotograf spatřil vzácný druh zebry, která místo pruhů má skvrny!
KamilaKřivčíková||Cestování
Fotograf při návštěvě národního parku Maasai Mara National Reserve v Keni spatřil velmi vzácnou zebru, kterou v parku dosud...
-
Tip na výlet č. 1 Království železnic Praha
MartinaKantnerová||Cestování
Království železnic: Perfektní tip na rodinný výlet v Praze Podzim je tu a s ním i dlouhé dny kdy...