Další námi navštívený pramen byl ten nedaleko zdejšího divadla

Pramen Dr. Šťastného

Nejzajímavější, asi nejchutnější z luhačovických pramenů, objevený počátkem 20. století během kopání studny Janovky, v jejímž dnu se prováděl zkušební vrt. V hloubce 39 metrů nastala erupce proplyněné minerální vody, která začala stříkat do výše 20 metrů. Pramen se stal evropskou senzací a dostal jméno Gejzír. Až později byl pojmenovaný podle MUDr. Františka Šťastného, lékaře umučeného nacisty za pomáhání raněným partyzánům. Vydatnost pramene se reguluje na 5 litrů za minutu.

Pramen Dr. Šťastného je přírodní, velmi silně mineralizovaná, jodová, uhličitá, minerální voda hydrogenuhličitano-chlorido-sodného typu se zvýšeným obsahem lithia, stroncia, barya, bromidů, fluoridů a kyseliny borité. Je studená, hypertonická. 

 Pramen Dr. Šťastného má nejméně výraznou chuť, pro pacienty nejpřijatelnější, a používá se k pitným kúrám pro ozdravění organismu.

Minerální pramen Nový Jubilejní

se nachází mezi luhačovickým Společenským domem a vilou Alpská růže, s níž ho tematicky propojuje dřevěná lavice.

Přírodní léčivý zdroj vyvěrá v hloubce 50,5 metrů a využívá se od roku 1988. V roce 2013 byl slavnostně zpřístupněný veřejnosti. Zajímavý pavilon kruhového tvaru má pítko ve tvaru krystalu soli. Minerální vodu lze nabírat u čtyř okrasných kohoutků s nevšedním technickým řešením. Kohoutky ovládá fotobuňka reagující na pohyb návštěvníka již při vstupu. Prostor dotváří masivní smrková lavice a vyobrazené květy bedrníku, motiv Jurkovičovy architektury. Vydatnost pramene je 60 litrů za minutu.

Léčivý minerální pramen Nový Jubilejní se doporučuje k přírodním minerálním koupelím a inhalacím.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account