Na bludném balvanu v oboře Hukvaldy sedí bronzová liška Bystrouška, velmi oblíbená místními i turisty. Roztomilá socha je památkou na uvedení opery Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky, kterou složil v roce 1924. Až půjdete kolem, nezapomeňte si pro štěstí sáhnout na její ocásek, čumáček či packy.

 

Liška Bystrouška se sice v pohádce spisovatele Rudolfa Těsnohlídka pohybuje v lesích poblíž Brna, ale díky skladateli Leoši Janáčkovi má vztah i Hukvaldům. Leoš Janáček, zdejší rodák, složil v roce 1924 na motivy pohádky operu Příhody lišky Bystroušky. V roce 1959 byla opera poprvé hrána přímo na Hukvaldech a na památku této události vznikla její socha. Autorem byl sochař Karel Vávra a socha byla umístěna na rozcestí v oboře pod hradem.

Socha lišky Bystroušky zdobila bludný balvan v oboře Hukvaldy od roku 1959. Na pamětní desce bylo napsáno: „Leoši Janáčkovi na paměť prvního provedení opery Liška Bystrouška na Hukvaldech 20. VI. 1959 věnují myslivci a lesníci ostravského kraje.“ Současná liška je však již třetí v pořadí – poprvé byla odcizena dva měsíce po svém odhalení a na kámen se pak vrátila v roce 1962. K druhé krádeži došlo roku 2015 a dodnes nebyla objasněna. Pro kopii byly použity dobové fotografie a řemeslné práce se zhostil sochař Adam Krhánek. Díky němu, občanům a zástupcům obce Hukvaldy a majiteli obory se socha lišky Bystroušky vrátila na původní místo a je dodnes vzpomínkou nejen na veselou postavu z Janáčkovy opery, ale i na skladatele a jeho mistrovské dílo dosahující celosvětového ohlasu.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account