Příběhy a legendy z Klatov: Mumifikovaná těla, historické hradby a barokní lékárna
Město pěkné nad zemí i v podzemí
Klatovy leží v šumavském podhůří a je po Plzni druhým největším městem Plzeňského kraje. Centrum města lemují mohutné historické hradby. Na samotném náměstí se tyčí zhruba 82 metrů vysoká Černá věž, ze které je překrásný výhled do kraje. O kus dál, za kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce můžeme sestoupit do klatovských katakomb. Zde je třeba podotknout, že ne každý snese pohled na několik desítek černých mumifikovaných těl, o jejichž přechovávání se stará důmyslný ventilační systém. Na náměstí je jedna ze tří unikátních lékáren ve střední Evropě barokní lékárna „U Bílého jednorožce“, kam se dá po předchozí domluvě zajít na prohlídku s ukázkou výroby mastiček a dalších lékárenských postupů. Pro ženy cestovatelky stojí za zmínku návštěva cukrárny v horní části náměstí, kde se podávají domácí kokosky a vynikající vanilková zmrzlina.
Pan Werich si uměl vybrat!
Velhartice jsou od Klatov co by kamenem dohodil. Proslavil je mimo jiné Bušek z Velhartic, který podle básně Jana Nerudy, popíjel „už mnohou číši“ vína s Karlem IV. Hrad je v docházkové vzdálenosti od centra města, cestou je možno navštívit ještě malý skanzen lidové architektury. Návštěvník hradu si může vybrat z několika prohlídkových okruhů nebo se kochat impozantními sloupy spojující hrad s věží Putna a vtisknout si tak do paměti nezaměnitelnou podobu tohoto místa. Hrad bývá hojně využíván pro různé akce, v době kdy jsme tam byli my, se sjeli veteráni z celé ČR a Slovenska v dobových dopravních prostředcích a kostýmech. Nebylo tedy neobvyklé, že kolemjdoucí museli ustupovat Tatrovce vezoucí předsedu JZD Slušovice Čubu. Byť jsem nebyla postižena dobou, tak na mě tento návrat v čase a sledování červených vlajek a uniforem nepůsobilo příliš optimisticky. Kousek od Velhartického kostela se nachází soukromé Muzeum minerálů. Nadšený majitel vás provede svou sbírkou nejen ze šumavských hvozdů, ale i třeba z Alp. Dokáže vyprávět o každém kamínku, na který si ukážete. Děti pro změnu po vstupu do temné komory s UV světlem, nebudou chtít mít doma nic jiného než jedovaté uranové minerály. Velhartice nabízejí také návštěvu místního uměleckého řezbáře či výpravu k Werichově chatě. U ní teče potok, v němž si můžete při troše štěstí narýžovat kousky zlata.
Ticho, vůně a klid
Severozápadně od Klatov se nachází obec Chudenice. Milovníci přírody si jistě nenechají ujít výstup na vrch Žďár k vyhlídkové věži zvané Bolfánek. Věž je pozůstatkem kostela svatého Wofganga. Odměnou za výstup může být restaurace Na výsluní, kde podávají výtečnou kulajdu, cibulačku nebo domácí koláče. Osvěžení tekutým chlebem také není marné. Tyto dobroty si můžete dát venku v pohádkovém prostředí, vhodném zejména pro děti. Lze tu najít třeba rybník s vodníkem, čarodějnický domek na stromě nebo bludičkový les. Vše je šetrně zakomponováno do krajiny a doplněno dřevěnými sochami. Ještě před výstupem k Bolfánku jsme navštívili Americkou zahradu. Už jsem viděla Japonskou zahradu, Francouzský či Anglický park, ale netušila jsem, co je zahrada Americká. Tuto přírodní památku založil hrabě Černín, aby tak rozšířil a zkrášlil okolí nedalekého zámku Lázeň a vybudoval tak nejucelenější soubor severoamerických dřevin v ČR. Průběžně nechal dovážet stromy a keře z amerického kontinentu, takže zde můžete narazit na, v naší zemi skutečně ojedinělý strom, Douglasku tisolistou. Škoda, že jen v případě stromů platí, čím starší, tím krásnější… Vřele doporučuji odpočinek na trávě, nechat se unést tichem a vůněmi a kochat se přitom nádhernými květy dřínu.
Umouněná od popela na Švihově?
Cestou z výletu po tomto kraji jsme navštívili vodní hrad Švihov. Filmové fanoušky možná nepřekvapí, že se zde natáčela Popelka. Běžný návštěvník však tento fakt neví nebo nepozná a vrtá mu hlavou až do chvíle, než objeví model s umístěním filmařských rekvizit a fotografiemi. Brána, kterou projížděl Pavel Trávníček se střevíčkem v ruce a hledal svou vyvolenou s nejmenší tlapkou, byla totiž kompletně přistavena. Stejně tak byl kulisou i ochoz u budovy, kde Popelka trpěla pod bičem macechy. Jediné stáje by se snad daly rozpoznat. Prohlídka hradu včetně ukázky bodných a sečných zbraní byla poutavá a díky kvízu pro návštěvníky na druhé straně vstupenek, pro nás hravější jedince, vůbec ne nudná. Na uzavřeném nádvoří byl dokonce ZOO koutek s kamarádskými kozami a ovcemi rozličných jmen. Olíznout vás tu může Blažena, trknout Trubka a u toho si mečí Bréca s Malvínou své zážitky z louky. V přilehlých budovách je možnost navštívit doprovodné výstavy nebo stánek se suvenýry. Po opuštění hradního nádvoří jsme se ještě vydali na procházku okolo hradu s vodním příkopem, kterému vládnou kachny společně s nutriemi. Čiperní turisté s dostatkem času a energie možná zvládnou ještě pohádkovou stezku „Po stopách Popelky“. Stezka je zavede do sadu, kde Popelka chovala sovu Rozárku nebo k rybníku, do kterého se převrhl kočár macechy s Dorou.
Víkend na tento kraj rozhodně nestačí, přesto bylo jsme si dovezli zážitků dost.
Těším se příště opět na “počtenou”!:-)
Zdroj foto: Pixabay.com
Ano, zde jsme před dvěma roky strávili týden dovolené… mám to tam ráda… jezdíme často přes Klatovy dále na jih…