Otto Kretschmer zemřel na konci 2. světové války krátce po výslechu na pražské “Pečkárně”. Během komunistické éry hrozila kostelu demolice, kterou však odvrátili přátelé O. Kretschmera, Dr. Wirth a Dr. Poche. Sbírka uložená v kostelíku byla částečně rozkradena. Některé exponáty se však zachovaly jako součást místního muzea. Po roce 1989 byl kostel v restituci navrácen dětem O. Kretschmera. Ty kostel nechaly znovu vysvětit a propůjčují ho řeckokatolické i římskokatolické církvi.
V současné době je v dřevěném kostele, který se nachází na okraji Nové Paky, umístěna sbírka sakrálního umění, a tak jsou zde k vidění plastiky ze 14. až 19. století nebo ucelená sbírka sakrálních obrázků na skle. Zachoval se také bohatě vyřezávaný oltář z konce 17. století a ikonostas z roku 1812.
Kostel se nachází v soukromé zahradě majitele památky, pana A. Kretschmera. Rod Kretschmerů má dlouhou historii a je spojen s textilní výrobou. Do Nové Paky se okolo roku 1750 přestěhovali z Vratislavic nad Nisou, vyráběli pletené, stávkové a valchované zboží a později získali i zakázky ve Vídni. Dodnes vNové Pace stojí Kretschmerova továrna, která je od řeckokatolického kostela dobře vidět. Dnes v ní sídlí firma SQS – optická vlákna. Otto Kretschmer v době hospodářské krize ve 30. letech novopackou továrnu výhodně prodal a výrobu přesunul doPrahy. Žil pak střídavě v hlavním městě a v Nové Pace. Bratrem Otto Kretschmera byl známý novopacký malíř Václav Kretschmer.