Dobříšský zámek jsme v minulosti navštívili již 3x. Naposledy loni, kdy jsme k prohlídce zámku přidali i procházku po anglickém parku. Francouzský park byl z důvodu revitalizace uzavřen a dle internetových stránek bude uzavřen i v letošním roce.
Rokokový zámek s výraznou fasádou upoutá při příjezdu po silnici z Prahy do Dobříše každého návštěvníka. Současná podoba zámku pochází z let 1745 – 1765, kdy přestavbu uskutečnil Jindřich Pavel Mansfeld za účasti předního francouzského architekta Julese Roberta de Cotta a italského tvůrce interiérů G. N. Servadoniho. Zámek je trojkřídlá patrová stavba s mansardovými střechami, na kterou navazuje francouzská zahrada s řadou soch od Ignáce Františka Platzera. Majitelem zámku je Dipl. Ing. Jerome Colloredo – Mansfeld.
V zámku si lze prohlédnout pokoje s výzdobou ve stylu pozdního baroka, rokoka a klasicismu. Vyniká Zrcadlový sál s bohatou štukovou výzdobou a freskami od Jana P. Molitora.
Zámek Dobříš je otevřen celoročně a nabízí veřejnosti prohlídku expozice a francouzské zahrady, možnost pořádání svatebních obřadů, gala večerů, koncertů, ubytování pro skupiny atd. V areálu zámku je možno navštívit městské muzeum s výstavou historických motocyklů, galerii JCM a zámeckou restauraci.
Anglický park o rozloze zhruba 30 ha z 19. století je volně přístupný po celý rok zdarma.
Původně sloužil areál jako bažantnice pro zdejší šlechtu, nicméně v době romantismu kdy společnost začala nahrazovat dosud oblíbené upravené a symetrické francouzské zahrady divokou a přirozenou přírodou, se bažantnice zrušila. Přesné datum vzniku anglického parku není známo, byť podle dochované kolorované malby od Ad. L. Stoczka lze téměř s jistotou prohlásit, že byl zhotoven již roku 1815.
Od roku 2013 chráněný jako přírodní památka. Hlavním důvodem územní ochrany je lokalita výskytu páchníka hnědého a společenstva hercynských dubohabřin, suťových lesů, středoevropské bazifilní teplomilné doubravy, suchých acidofilních doubrav, acidofilních suchých trávníků a vlhkých pcháčových luk.