Přírodní památka Terasy Ještědu

Ještěd zná skoro každý, ale to, že Terasy Ještědu jsou i přírodní památkou, ví málokdo. Chráněny jsou zde zbytky mrazového zvětrávání, které se nahromadily na svazích Ještědu a vytvořily jedinečné útvary. Terasy, sruby, srázy a skalní hradby najdete na severozápadě, chráněny jsou od roku 1995 a patří do přírodního parku Ještěd. Dostanete se k nim buď po turistických trasách, nebo můžete použít lanovku.

Čím jsou terasy zajímavé

Pod vrcholkem Ještědu se na úbočích nachází větší množství skalních bloků, sutě nebo jednotlivých balvanů. Jejich seskupení připomínají kamenná moře nebo řeky. Celkem se dá napočítat deset úrovní teras, šířka teras se pohybuje mezi 20 až 70 metry. Potkat zde můžete i vzácnější rostliny, například devětsil bílý, podbělici alpskou, sedmikvítek evropský nebo kýchavici Lobelovu.

Proslulá kamenná vrata

Nejnavštěvovanější a nejznámější útvar Ještědského hřbetu jsou Kamenná vrata. Pokud si je chcete prohlédnout, musíte odbočit ze žluté turistické značky a ujít asi 200 metrů. Vrata mají trojúhelníkové skalní okno, které vzniklo zvětráváním pod vlivem mrazu. Skála je místy až 8 metrů vysoká a dlouhá cca 20 metrů. Na Kamenná vrata můžete vylézt, je odtud dobrý rozhled. V okolí roste v sezóně velké množství borůvek a brusinek.

Naučná stezka pro pěší

Jizersko – ještědský horský spolek zde zřídil naučnou stezku v délce 10 km. Je určena pěším turistům a trasa není fyzicky náročná. Na stezce bylo vybudováno 12 zastavení. Trasa vede z Výpřeže (Tetřevího sedla) a zde také končí. Z vrcholku Ještědu půjdete po hřebeni k chatě Na Pláních. Odtud projdete okolo Červeného kamene a Kamenných vrat. Kamenná vrata jsou nejhezčím skalním útvarem v této lokalitě. Získáte zde informace především geologického charakteru, méně informací se týká flory a fauny. Krásné jsou i výhledy do krajiny.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account