Tak z tohoto výletu jsem byla skutečně nadšená a připadala jsem si jako v pohádkovém lese. Naučná stezka Kladská patří k nejstarším naučným stezkám na území ČR a je uzpůsobená tak, že jí v pohodě zvládnou i maminky s kočárkem. Stezku tvoří dřevěný vyvýšený  chodník s délkou přibližně dva kilometry a je vybavena informačními panely a lavičkami.

Takt toto jsou sluneční hodiny. Ty jsou známé již od antiky a používají se jako zajímavý nástroj k měření času dodnes. Udávají pravý místní slunečný čas dle délky a směru stínu vrženého během dne ukazatelem. Bohužel jsem je nevyužili a to ze zcela prostého důvodu – bylo zataženo.

 

Nevadí.
Zato jsme ale viděli čarověník. To je chomáčovitá znetvořenina na dřevinách, která je tvořena hustě nahloučenými větvičkami, často odlišného zabarvení, tvaru a uspořádání jehlic nebo listů. Přisuzuje se jim magická moc, přinášely jak štěstí, tak i smůlu. Věřilo se, že vznikají po zásahu stromu bleskem a není šprochu, aby v něm nebylo pravdy trochu.

 

Příroda je mocná čarodějka.
Byla jsem příjemně překvapena  a byla jsem naprosto unešená tou nedotčenou divočinou v srdci Slavkovského lesa. Nejrozsáhlejší část Kladských rašelin je od roku 2005 jedním z mála bezzásahových území v České republice. Vegetace tu opravdu připomíná severskou tajgu. Většinu území pokrývají světlé porosty s borovicí blatkou a při okrajích rezervace převládají rašelinné smrčky.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account