Severně od Dublinu, tedy v severovýchodní části Irska, najdeme jednu z nejzajímavějších a nejpozoruhodnějších pravěkých staveb světa – rozsáhlou kupolovitou mohylu New Grange.
Má úctyhodné rozpětí 80 m a svou výškou dosahuje 13 m. Z velké části je zapuštěná do země a porostlá travou, Obvodní zdi drží veliké kameny. Původně tuto stavbu obklopoval kruh obrovských stojících kamenů, který měl v průměru 100 m. Hlavní vchod střeží nádherně zdobený obrovský kámen, na kterém jsou vyryty dvojité a trojité spirály. Tato mohyla zde stála v pradávných dobách, kdy starověké egyptské pyramidy nebo Stonehenge ještě ani neexistovaly.
Od vstupního kamene vede dovnitř úzká chodba, po jejích stranách jsou jakési kamenné police a na konci se chodba rozšiřuje. A zase jsou tu ony výklenky, ve kterých nepochybně odpočívaly ostatky pradávných vládců.
Odpočívali a čekali …na co čekali???
Nad vchodem je malé kamenné okýnko. V čase zimního slunovratu když slunce vychází, na pouhých 17 minut jeho paprsky osvětlí chodbu i komoru za ní… A celá komora se rozzáří.
Možná dávní králové čekali právě na tuto chvíli, možná to mělo jiný účel. Každopádně dnes v době zimního slunovratu se sem sjíždějí davy lidí, aby byli tomuto magickému okamžiku přítomni. Dovnitř se ovšem dostane jen pár šťastlivců. Můžete to být i vy! Stačí jen mít štěstí. Aby to totiž bylo spravedlivé, mají v návštěvnickém centru velikou nádobu, do které si můžete hodit lístek se svými kontaktními údaji. Jednou za rok, v předvečer zimního slunovratu, všechny lístky vysypou a pak z té kupy vylosují těch několik, kteří budou moci do mohyly vstoupit.
Tak hodně štěstí!
Zajímavá mohyla.