Klatovské karafiáty – nejbarevnější a nejpestřejší

karafiáty na světě

Dones jsem netušila, že existuje něco jako Klatovské karafiáty.

Jak vidím, mám se stále čemu učit. 

Jedním ze symbolů města Klatovy jsou klatovské karafiáty. Zatímco americký karafiát potřebuje k vypěstování skleník, klatovský je mrazuvzdorná trvalka. Další zvláštností jsou hladké okraje korunních lístků, u ostatních karafiátů jsou zoubkované. A těch rozmanitých barev a kreseb v květech! Takovou barevnou škálou se nechlubí žádný jiný karafiát. Zajímavá je také i jejich jemná hřebíčková vůně.

Již 200 let pěstují klatovští zahrádkáři a zahradníci květinu, jíž dal švédský botanik K. Linné honosný název božská květina (Dianthos). S pěstováním započali již po napoleonských válkách, když roku 1813 vrátil se do svého rodného města Klatovy mistr baron Volšanský, který přivezl z francouzského města Nancy semeno drobnokvětého karafiátu a trávil tu zbytek svého života pěstováním a zušlechťováním této milé rostlinky.

Tradiční klatovské karafiáty si můžete prohlédnout na každoroční výstavě pořádané klatovskou organizací Českého svazu zahrádkářů. Spolku klatovských karafiátníků se za celou dobu svého působení (od roku 1954) podařilo vyšlechtit na 67 nových druhů všech barev, kromě modré a zelené. Karafiát se jménem Vojtěch Chanovský vypěstovaný panem Poštefkou je jedním ze dvou druhů na světě, který dokáže během svého květenství měnit barvu – když nakvétá je světle růžovofialový a když odkvétá, je tmavě fialový až černý.

 

Hudlenka

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account