Hodiny trvající cesta autem, ve vlaku nebo v letadle je náročná nejenom pro samotné děti, ale i pro jejich rodiče. Následující tipy ale dovedou mrzutost na palubě zlepšit a dlouhou cestu tak udělají o trochu příjemnější.
 
1)      Důležité je pravidelně dělat přestávky. To samozřejmě v letadle nebo ve vlaku úplně není možné, ale v těchto prostředcích se můžete s dětmi projít a trochu ulevit unavenému tělu. V autě dělejte každé 2 až 3 hodiny přestávky, projděte se a pořádně protáhněte. Pomůže to nejenom vašim dětem, ale i vám.
 
2)      Nezapomínejte také často pít, nejlépe vodu nebo neslazený čaj. K jídlu je lepší ovoce a zelenina, určitě ne tučná a mastná jídla, obzvláště při cestování v horkých letních měsících.
 
3)      V letních vedrech používejte v autě klimatizaci rozumně, ve třicetistupňovém vedru není dobré mít nastaveno třeba 16 stupňů. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by měl být alespoň pět stupňů.
 
4)      V autě si s dětmi můžete zahrát různé hry, které určitě znáte ze svého mládí – slovní fotbal, tedy hru, kdy každý musí vymyslet slovo začínající na poslední písmeno slova předcházejícího. Zabavit zejména menší děti mohou i nejrůznější soutěže, například kdo první uvidí červené (zelené, žluté) auto. Hravě vymyslíte i své vlastní obdobně koncipované úkoly.
 
5)      Oblíbeným „zabavovačem“ dětí je při cestách tablet nebo přenosné DVD, které dnes koupíte už za dva tisíce korun.  Tablet je dobré upevnit na speciální držák umístěný zezadu na opěrkách hlavy. Děti se mohou dívat nejenom na filmy či pohádky, ale když máte předplacenou internetovou televizi (Telly, O2 TV) a datový mobilní tarif, tak klidně na aktuální program, který běží v televizi. Nebo na desítky pořadů či filmů z archivu.
 
6)      Na tabletu nebo na mobilním telefonu se kromě sledování filmů dají hrát hry – další z činností, které děti rozptýlí. Skvělé jsou i přenosné konzole – vyrábí je třeba Nintendo (konzole Game & Watch stojí kolem 1200 korun), ale koupit se dají i obyčejné za 400 korun – s desítkami jednoduchých her.
 
7)      Pokud vám nevadí řídit v noci, dlouhé cesty si naplánujete v době, kdy většina lidí spí. Výrazně menší bude i provoz na silnicích a vyhnete se vysokým teplotám. Nesnažte se ale řídit celou dobu, je nutné fyzicky „překlopit“ den a noc a alespoň na pár hodin se prospat. Pak můžete pokračovat v cestě.
 
Photo by Annie Spratt on Unsplash

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account