Začarovaný kruh diet a přejídání
Nedávno mi jedna kamarádka vyprávěla o nekonečné smyčce, ve které se nachází. Ten kruh dobře znám a také vím to, že je možné v něm v různých podobách být i mnoho let, možná i celý život.
Začněme třeba s tím, že držíme dietu, nebo jíme výhradně zdravě. Co se ale stane v momentě, kdy jídelníček porušíme? Domnívám se, že ten člověk, který není chycený ve spleti diet, není na jídle emočně závislý a není v oné nekonečné smyčce zdravého a nezdravého stravování, by porušení režimu prostě jednoduše přešel a jednoduše pokračoval dál. Pro zkušenou dietářku, či závisláka na jídle, je to však konec. Zkušená dietářka, či jedlík závislák zpanikaří, pravděpodobně se dostaví pocity selhání, viny, vlastní neschopnosti a ztráty kontroly, či vůle.
Lze vůbec v této chvíli nějak konstruktivně naložit s nepříjemnými pocity? Osobně se domnívám, že pro člověka lapeného v onom začarovaném kruhu to možné není. Pokud již má někdo zkušenost s tím, že mu jídlo pomáhá krotit nepříjemné emoce, tak pravděpodobně jídlo k tomu aby se cítil lépe, použije.
Tím se kruh uzavírá, po epizodě nezdravého stravování přichází na řadu opět nějaký zdravý či nízkokalorické režim. Je jen rozdíl v tom, jak dlouho tyto dvě fáze trvají, tedy jak často se střídají. Někdy nám fáze neuváženého stravování vydrží do večera, někdy do pondělního rána, začátku měsíce, začátku roku, konce náročného období, objevení zdravotních potíží, nebo do doby, kdy nám je již těsné oblečení. Není divu, že se mnozí z nás, kteří se točí v tomto kruhu, rezignují a uvíznou ve fázi „je mi jedno co jím.“
Důvody proč jeden malý stravovací přešlap končí přejídáním:
